Plugins - Admin and Site Enhancements (ASE) - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (342 entries)

en: (Default is 'secret')
sv_SE: (Standardvärde är ”secret”)

en: (Default is 160px)
sv_SE: (Standard är 160px)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
sv_SE: (filtrerat från _MAX_ totala poster)

en: 1 minute
sv_SE: 1 minut

en: 10 minutes
sv_SE: 10 minuter

en: 120 seconds
sv_SE: 120 sekunder

en: 15 seconds
sv_SE: 15 sekunder

en: 2 minutes
sv_SE: 2 minuter

en: 3 minutes
sv_SE: 3 minuter

en: 30 seconds
sv_SE: 30 sekunder

en: 45 seconds
sv_SE: 45 sekunder

en: 5 minutes
sv_SE: 5 minuter

en: 60 seconds
sv_SE: 60 sekunder

en: 90 seconds
sv_SE: 90 sekunder

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
sv_SE: <span class="faded">(Standard är 1 minut)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
sv_SE: <span class="faded">(Standard är 15 sekunder)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Serveradress</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Lösenord</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Säkerhet</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Skicka ett testmeddelande till</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Avsändarens e-post</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Avsändarens namn</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
sv_SE: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Användarnamn</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
sv_SE: <strong>Kod att infoga efter &lt;body&gt; med prioritet av</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
sv_SE: <strong>Kod att infoga före &lt;/head&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
sv_SE: <strong>Kod som ska infogas i sidfoten före &lt;/body&gt; med prioriteten</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
sv_SE: <strong>Fel:</strong> Ogiltig e-postadress eller fel lösenord.

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
sv_SE: <strong>Innehållet i din ads.txt:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
sv_SE: <strong>Innehåll i filen app-ads.txt:</strong>

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
sv_SE: ASE Pro NYÅRSREA! 20 % RABATT. Livstidsdeal (LTD) tillgänglig.

en: AVIF Support Status
sv_SE: Status för AVIF-stöd

en: AVIF Upload
sv_SE: AVIF-uppladdning

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add Your Review
sv_SE: Lägg till din recension

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
sv_SE: Lägg till anpassade klasser på &lt;body&gt; taggen för alla eller endast vissa offentliga inläggstyper. Kompatibelt med klasser som redan har lagts till genom <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">tillägget Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
sv_SE: Lägg till anpassad CSS på alla adminsidor för alla användarroller.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
sv_SE: Lägg till anpassad CSS på alla sidor i front-end för alla användarroller.

en: Add to Menu
sv_SE: Lägg till i meny

en: Admin Interface
sv_SE: Administratörsgränssnitt

en: Admin Menu
sv_SE: Adminmeny

en: Admin Menu Organizer
sv_SE: Organisatör för administratörsmeny

en: Admin Notices
sv_SE: Administratörsmeddelanden

en: After duplication, redirect to:
sv_SE: Efter duplicering, omdirigera till:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
sv_SE: När du har sparat inställningarna ovan, kontrollera om allt är korrekt konfigurerat nedan.

en: All %s
sv_SE: Alla %s

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
sv_SE: Låt anpassade menyalternativ för navigering öppnas i ny flik

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
sv_SE: Tillåt anpassade alternativ i navigationsmenyn att ha länkar som öppnas i en ny webbläsarflik via target="_blank"-attributet. Lägger även till attributet rel="noopener noreferrer nofollow" för ökad säkerhet och bättre SEO.

en: Allow login from:
sv_SE: Tillåt inloggning från:

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
sv_SE: Tillåt vissa eller alla användarroller att ladda upp SVG-filer, vilka därefter rensas för att upprätthålla säkerheten.

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
sv_SE: Inaktivera även frontend-blockstilar/CSS-filer för de valda inläggstyperna.

en: Attempts<br />Lockouts
sv_SE: Inloggningsförsök<br />Utlåsningar

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
sv_SE: Automatisk publicering av inlägg vid missad tidsplan

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
sv_SE: Kringgå verifiering av SSL-certifikat. Vid leverans via internet är detta riskabelt, men kan underlätta i vissa lokala och/eller container-baserade WordPress-scenarier.

en: Change Login URL
sv_SE: Ändra URL för inloggning

en: Clean Up Admin Bar
sv_SE: Rensa upp i adminfältet

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
sv_SE: Rensa upp adminsidorna genom att flytta notiser till en separat panel som är lätt att nå via adminfältet.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
sv_SE: Rensa upp adminpanelen och gör den snabbare genom att helt inaktivera vissa eller alla widgetar. Inaktiverade widgetar laddar inga filer och visas inte heller under Skärmalternativ.

en: Click to view hidden admin notices
sv_SE: Klicka för att visa dolda administrationsaviseringar

en: Collapse
sv_SE: Minimera

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
sv_SE: Inaktivera helt och hållet alla manuella och automatiska uppdateringar för WordPress kärna, teman och tillägg. Kommer även att inaktivera uppdateringskontroller, aviseringar och e-postmeddelanden.

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Content Duplication
sv_SE: Duplicering av innehåll

en: Content Management
sv_SE: Innehållshantering

en: Content Order
sv_SE: Ordning av innehåll

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
sv_SE: Just nu på NYÅRSREA. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20 % rabatt</a>.

en: Curves
sv_SE: Kurvor

en: Custom Admin CSS
sv_SE: Anpassad CSS för administratörer

en: Custom Admin Footer Text
sv_SE: Anpassad text för administratörens sidfot

en: Custom Body Class
sv_SE: Anpassad klass för body-taggen

en: Custom Code
sv_SE: Anpassad kod

en: Custom Frontend CSS
sv_SE: Anpassad CSS för front-end

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
sv_SE: Anpassa alternativens ordning i adminmenyn och kanske ändra namn på eller dölj vissa alternativ.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
sv_SE: Anpassa den text som visas i sidfoten på andra wp-admin-sidor än denna sida med ASE-inställningar.

en: DUPLICATE
sv_SE: DUPLICERA

en: Default is %s
sv_SE: Standardvärde är %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
sv_SE: Standardvärdet är 10. Större värde infogar koden närmare &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
sv_SE: Standardvärdet är 10. Större värde infogar koden närmare &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
sv_SE: Standard är 10. Lägre värde placerar koden närmare &lt;body&gt;-taggen.

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
sv_SE: Standardtext är: <em>Tack för att du skapar med <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
sv_SE: Standardtext är: <em>Version %s</em>

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
sv_SE: Inaktivera <strong>blockbaserade vyn för widgetar</strong>. Detta återställer den klassiska skärmen för widget-hantering om du använder ett klassiskt (ej blockbaserat) tema. Detta har ingen effekt för blockteman.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
sv_SE: Inaktivera <strong>stöd för emotikoner/emoji för sidor, inlägg och anpassade inläggstyper</strong> i admin och front-end. Detta stöd är främst användbart för äldre webbläsare som saknar inbyggt stöd. De flesta moderna webbläsare i olika operativsystem och på olika typer av enheter har nu inbyggt stöd.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
sv_SE: Inaktivera <strong>jQuery Migrate</strong>-skriptet för besökare (front-end), vilket inte längre bör vara nödvändigt om din webbplats använder ett modernt tema och tillägg.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
sv_SE: Inaktivera funktionaliteten för <strong>lazy loading av bilder</strong> som funnits inbyggt i WordPress sedan v5.5.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
sv_SE: Inaktivera <strong>versionsnummer</strong> i URL:er till statiska resurser som refereras i &lt;head&gt som kan avslöja WordPress-versionen. Äldre WordPress versioner ha säkerhetsbrister som inte är åtgärdade. Gäller för sidor som visas när man inte är inloggad. Detta ökar även möjligheten till cachelagring av statiska tillgångar, men kan leda till oavsiktliga konsekvenser. Se till att du vet vad du gör innan du aktiverar denna funktion.

en: Disable All Updates
sv_SE: Inaktivera alla uppdateringar

en: Disable Comments
sv_SE: Inaktivera kommentarer

en: Disable Components
sv_SE: Inaktivera komponenter

en: Disable Dashboard Widgets
sv_SE: Inaktivera widgetar i instrumentpanelen

en: Disable Embeds
sv_SE: Inaktivera inbäddningar

en: Disable Feeds
sv_SE: Inaktivera flöden

en: Disable Gutenberg
sv_SE: Inaktivera Gutenberg

en: Disable REST API
sv_SE: Inaktivera REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
sv_SE: Inaktivera åtkomst till REST API för icke-autentiserade användare samt ta bort URLer från &lt;head&gt;, HTTP-headers och WP RSD-endpoint.

en: Disable Smaller Components
sv_SE: Inaktivera mindre komponenter

en: Disable XML-RPC
sv_SE: Inaktivera XML-RPC

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
sv_SE: Inaktivera alla RSS-, Atom- och RDF-flöden. Detta inkluderar flöden för inlägg, kategorier, taggar, kommentarer, författare och sökning. Tar även bort spår av flödes-URL:er från &lt;head&gt;.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
sv_SE: Inaktivera kommentarer för vissa eller alla offentliga inläggstyper. När kommenteringsfunktionen är inaktiverad kommer även befintliga kommentarer att döljas i front-end.

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
sv_SE: Inaktivera laddning av <strong>Dashicons CSS- och JS-filer</strong> i front-end för besökare på offentliga webbplatser. Detta kan störa layouten eller utformningen av anpassade formulär, inklusive anpassade inloggningsformulär, om de är beroende av Dashicons. Se till att kontrollera dessa formulär efter inaktiveringen.

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
sv_SE: Inaktivera <strong>&lt;generator&gt;-taggen</strong> i RSS-flödet &lt;channel&gt;, som avslöjar WordPress versionsnummer. Äldre versioner kan innehålla opatchade säkerhetshål.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
sv_SE: Inaktivera <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt;-taggen</strong> i &lt;head&gt;. Den behövs inte om din webbplats inte använder pingback eller fjärrklient (XML-RPC) för att hantera inlägg.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
sv_SE: Inaktivera <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt;-taggen</strong> i &lt;head&gt;. WLW-appen upphörde att existera 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
sv_SE: Inaktivera <strong>taggen generator &lt;meta&gt;</strong> i &lt;head&gt;, som avslöjar WordPress versionsnummer. Äldre versioner kan innehålla ouppdaterade säkerhetsluckor.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
sv_SE: Inaktivera <strong>plugin- och temaeditorn</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
sv_SE: Inaktivera <strong>plugin- och temaeditorn</strong>. <span class="warning-text">Observera att wp-config.php på denna webbplats inte är skrivbar och att <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> konstanten redan är definierad. Du behöver antingen göra den skrivbar för att denna inställning ska fungera, eller så måste du manuellt ändra värdet på <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code>.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
sv_SE: Inaktivera Gutenberg blockredigeraren för vissa eller alla tillämpliga posttyper.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
sv_SE: Inaktivera standard <strong>WordPress kortlänk &lt;link&gt; tag</strong> i &lt;head&gt;. Ignoreras av sökmotorer och har minimal praktisk användning. Använd ett tilllägg eller en tjänst som möjliggör snygga namn i korta länkar och spårning av klick när länken delas på sociala medier.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Display Active Plugins First
sv_SE: Lista aktiva tillägg först

en: Display System Summary
sv_SE: Visa systemrapport

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
sv_SE: Visa en panel som visar och länkar till alla tillgängliga storlekar när du tittar på en bild i mediabiblioteket. Särskilt användbart för att snabbt hitta URL:en för en viss bildstorlek.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
sv_SE: Visa aktiva/aktiverade tillägg högst upp på listan över installerade tillägg. Användbart när din webbplats har många inaktiverade tillägg för test- eller utvecklingsändamål.

en: Display the registration date and time in the users list table.
sv_SE: Visa registreringsdatum och tid i tabellen över användare.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
sv_SE: Gör mer med <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Livstidslicens (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">tillgänglig</a>.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
sv_SE: Dra och släpp menyval till önskad position. Ändra titlar och/eller ordningen för menyval från tredjeparts tillägg/teman, eller dölj vissa menyval tills man klickar på ”Visa alla” längst ned i adminmenyn.

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Duplicate %s
sv_SE: Duplicera %s

en: Duplicate this as draft
sv_SE: Duplicera detta som utkast

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
sv_SE: Redigera och validera enkelt ditt <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt-</a> och <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt-innehåll</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
sv_SE: Redigera och validera enkelt ditt innehåll i <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
sv_SE: Aktivera enkelt förbättringar och funktioner som vanligtvis kräver användning av flera tillägg.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
sv_SE: Infoga enkelt &lt;meta&gt;-, &lt;link&gt;-, &lt;script&gt;- och &lt;style&gt;-taggar, Google Analytics-, Tag Manager-, AdSense-, Ads Conversion- och Optimize-kod, Facebook-, TikTok- och Twitter-pixlar, etc.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
sv_SE: Ersätt enkelt alla typer av mediefiler med nya och behåll samtidigt befintligt medie-ID, publiceringsdatum och filnamn. Inga befintliga länkar bryts alltså.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit screen
sv_SE: Redigeringsvyn

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Address Obfuscator
sv_SE: E-postadressförvrängare

en: Email Delivery
sv_SE: E-postleverans

en: Email address only
sv_SE: Endast e-postadress

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
sv_SE: Möjliggör tilldelning av flera roller när du skapar eller redigerar användarkonton. Detta kan vara användbart för hantering av roller som inte definieras av WordPress-kärnan, t.ex. för e-handel eller LMS-tillägg.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
sv_SE: Tillåt att anpassa ordningen av olika ”hierarkiska” innehållstyper samt de som stödjer ”sidattribut”. En ny undermeny med namnet 'Ordning' kommer att visas för valda innehållstyper. Listsidorna ”Alla {Posts}” för valda inläggstyper i wp-admin kommer automatiskt att använda den anpassade ordningen.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
sv_SE: Aktivera felsökningsläge och mata ut felsökningsinformationen i WordPress debug.log-fil.

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
sv_SE: Aktivera menyval för inloggning, utloggning, samt lägg till menyval för in- och utloggning dynamiskt till valfri meny.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
sv_SE: Aktivera funktion för att enkelt kopiera sidor, inlägg och anpassade inlägg med bara ett klick. Länkade taxonomitermer och postmeta data kommer också att kopieras.

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
sv_SE: Gör det möjligt för sidor, inlägg och/eller anpassade inläggstyper att ha permalänkar som leder till externa webbadresser. Attributet rel="noopener noreferrer nofollow" kommer att läggas till för högre säkerhet och bättre SEO. Kompatibelt med länkar som lagts till via <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Sidan länkar till</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
sv_SE: Aktivera uppladdning av <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a>-filer till mediebiblioteket. Du kan konvertera dina befintliga PNG-, JPG- och GIF-filer med ett verktyg som <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enhance List Tables
sv_SE: Förbättra listtabeller

en: Enhancements
sv_SE: Förbättringar

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Expand
sv_SE: Expandera

en: External Permalinks
sv_SE: Externa permalänkar

en: Failed Login Attempts Log
sv_SE: Logg över misslyckade inloggningsförsök

en: Failed login attempts:
sv_SE: Misslyckade inloggningsförsök:

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: File Size
sv_SE: Filstorlek

en: Find Out More
sv_SE: Ta reda på mer

en: First
sv_SE: Första

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
sv_SE: Tvinga alla länkar till externa webbplatser i innehållet för inlägg, som visas genom <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a>, att öppnas i en ny webbläsarflik via target="_blank"-attributet. Lägger även till attributet rel="noopener noreferrer nofollow" för ökad säkerhet och bättre SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
sv_SE: Tvinga användning av namn och e-postadress för avsändare enligt ovan. Detta kommer åsidosätta eventuella inställningar från andra tillägg.

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
sv_SE: Fullt stöd för AVIF kräver att din server/ditt webbhotell har <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">PHP-utökningen GD</a> kompilerad med AVIF-stöd i PHP 8.1 eller senare eller <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 eller senare</a> installerat. Utan någon av dessa utökningar kan du fortfarande ladda upp AVIF-filer men kommer att sakna automatisk generering av mindre miniatyrbilder. En majoritet av <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">moderna webbläsare för datorer och mobiler</a> klarar att visa AVIF-filer.

en: Get ASE Pro
sv_SE: Skaffa ASE Pro

en: Get It Now
sv_SE: Skaffa nu!

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
sv_SE: Ge adminmenyn mer utrymme för att bättre klara bredare objekt.

en: Heading
sv_SE: Rubrik

en: Heartbeat Control
sv_SE: Kontroll av hjärtslag

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
sv_SE: Hjälp andra att upptäcka ASE och kanske <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">översätta</a> till ditt språk.

en: Hide Admin Bar
sv_SE: Dölj adminfältet

en: Hide Admin Notices
sv_SE: Dölj meddelanden för administratörer

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
sv_SE: Dölj adminfältet i front-end för alla eller endast vissa användarroller.

en: Hide until toggled
sv_SE: Dölj tills ”Visa alla” klickas

en: I've reviewed
sv_SE: Jag har granskat

en: I've shared
sv_SE: Jag har delat

en: IP Address<br />Last Username
sv_SE: IP-adress<br />Senaste användarnamn

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
sv_SE: Om detta anges kommer följande SMTP-tjänst/konto att användas för att leverera dina e-postmeddelanden.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
sv_SE: Om inställningen är gjord kommer följande namn och e-postadress för avsändaren att ersätta standardvärdena från WordPress-kärnan, men de kan fortfarande åsidosättas av andra tillägg, t.ex. kontaktformulär.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
sv_SE: Om något går fel</strong> och du behöver återfå åtkomsten till ditt konto som administratör ska du besöka följande URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Om du använder <strong>Ninja Firewall</strong> ska du avmarkera ”Blockera försök att få administratörsbehörighet” i inställningarna för brandväggsregler innan du försöker se sidor som någon annan roll än administratör för att <strong>förhindra att du blir utelåst</strong> från ditt administratörskonto.

en: Image Sizes Panel
sv_SE: Panel för bildstorlekar

en: Image Upload Control
sv_SE: Kontroll över uppladdning av bilder

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
sv_SE: Förbättra användbarheten av listningssidor för olika inläggstyper, taxonomier, media, kommentarer och användare genom att lägga till/ta bort kolumner och element.

en: Incorrect password.
sv_SE: Felaktigt lösenord.

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
sv_SE: Infoga kod mellan &lt;head&gt;, &lt;body&gt; och &lt;footer&gt; taggarna

en: Invalid username/email or incorrect password.
sv_SE: Ogiltigt användarnamn/e-postadress eller felaktigt lösenord.

en: Keep as is
sv_SE: Behåll som den är

en: Last
sv_SE: Sista

en: Last Attempt On
sv_SE: Senaste inloggningsförsök

en: Last Login
sv_SE: Senaste inloggning

en: Last Login Column
sv_SE: Senaste inloggningskolumn

en: Last Modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Left Side
sv_SE: Vänster sida

en: Limit Login Attempts
sv_SE: Begränsa inloggningsförsök

en: Limit to
sv_SE: Begränsa till

en: Lines
sv_SE: Linjer

en: List view
sv_SE: Listvy

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Log In / Log Out
sv_SE: Logga in/logga ut

en: Log In/Out Menu
sv_SE: In- och utloggningsmenyn

en: Log In/Out | Register
sv_SE: Logga in/ut | Registrera

en: Log Out
sv_SE: Logga ut

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
sv_SE: Logga när användare senast loggade in på webbplatsen och visa datum och tid i tabellen över alla konton.

en: Login ID Type
sv_SE: Typ av inloggnings-ID

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
sv_SE: Verkar som att vissa av dessa kostnadsfria förbättringar har varit användbara för din webbplats?

en: Maintenance Mode
sv_SE: Underhållsläge

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
sv_SE: Underhållsläget är aktiverat för denna webbplats.

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
sv_SE: Hantera ads.txt och app-ads.txt

en: Manage robots.txt
sv_SE: Hantera robots.txt

en: Max height:
sv_SE: Max höjd:

en: Max width:
sv_SE: Max bredd:

en: Media Library Infinite Scrolling
sv_SE: Rulla oändligt i mediabiblioteket

en: Media Replacement
sv_SE: Ersättning av media

en: Modify
sv_SE: Ändra

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
sv_SE: Ändra intervallet för WordPress Heartbeat-API eller inaktivera det på admin-sidor, i vyer för att skapa/redigera inlägg och/eller i front-end. Detta bidrar till lägre CPU-belastning på servern.

en: Multiple User Roles
sv_SE: Flera användarroller

en: Never
sv_SE: Aldrig

en: New login URL:
sv_SE: Ny inloggnings-URL:

en: Next
sv_SE: Nästa

en: No %s found
sv_SE: Inga %s hittades

en: No data available in table
sv_SE: Inga data är tillgängliga i tabellen

en: No matching records found
sv_SE: Inga matchande poster hittades

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not available
sv_SE: Ej tillgänglig

en: Notices
sv_SE: Aviseringar

en: Obfuscate Author Slugs
sv_SE: Förvräng författarsluggar

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
sv_SE: Dölj e-postadressen för att förhindra att spamrobotar samlar in den, men samtidigt låter den fungera som vanligt för riktiga besökare.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
sv_SE: Förvräng användarslugger/användarnamn i oskyddade författarsidors URL:er. Ändrar t.ex. <em>sitename.com/author/username1/</em> till <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em> och svarar med 404 status för de ursprungliga URL:erna. Förvränger även svar från /wp-json/wp/v2/users/ ändpunkten i REST API:et.

en: On admin pages
sv_SE: På administratörssidor

en: On post creation and edit screens
sv_SE: På skärmar för att skapa och redigera inlägg

en: On the frontend
sv_SE: I front-end

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
sv_SE: Något blev fel</span>.<br />Kontrollera dina inställningar och mottagarens e-postadress.

en: Open All External Links in New Tab
sv_SE: Öppna alla externa länkar i ny flik

en: Optimizations
sv_SE: Optimeringar

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
sv_SE: Eller hjälp till att förbättra ASE genom att <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">ge feedback</a>.

en: Order
sv_SE: Sortering

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password Protection
sv_SE: Lösenordsskydd

en: Password can not be empty.
sv_SE: Lösenord kan inte vara tomt.

en: Password protection is currently enabled for this site.
sv_SE: Lösenordsskydd är aktiverat för denna webbplats.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
sv_SE: Lösenordsskydda hela webbplatsen för att dölja innehållet för allmänheten och sökmotorrobotar/crawlers. Inloggade administratörer kan fortfarande komma åt webbplatsen som vanligt.

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
sv_SE: Utför omdirigering med koden 301 (permanent) till startsidan för alla sidor som svarar 404 (ej hittat).

en: Perform Replacement
sv_SE: Utför ersättningen

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
sv_SE: Rensa ditt cacheminne</strong> efter att du aktiverat eller inaktiverat underhållsläget. Detta säkerställer att besökare antingen ser underhållssidan eller det faktiska innehållet på varje sida.

en: Please consider supporting ASE.
sv_SE: Överväg att stödja ASE.

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
sv_SE: Förhindra att databasen blir onödigt stor genom att begränsa antalet tidigare versioner som får sparas för vissa eller alla inlägg, vars typ har stöd för revisioner.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
sv_SE: Förhindra brute force-attacker genom att begränsa antalet misslyckade inloggningsförsök som tillåts per IP-adress.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
sv_SE: Förhindra mindre komponenter från att köras eller laddas. Gör webbplatsen säkrare, ladda något snabbare och optimera den bättre för att bli indexerad av sökmotorer.

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Product Image
sv_SE: Produktbild

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
sv_SE: Skydda din webbplats mot brute force-, DOS- och DDOS-attacker via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Inaktiverar även trackbacks och pingbacks.

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
sv_SE: Återaktivera ändlös skrollning i mediabibliotekets rutnätsvy. Användbart för att skrolla genom ett stort bibliotek.

en: Redirect 404 to Homepage
sv_SE: Omdirigera 404 till startsidan

en: Redirect After Login
sv_SE: Omdirigering efter inloggning

en: Redirect After Logout
sv_SE: Omdirigera efter utloggning

en: Redirect to:
sv_SE: Omdirigera till:

en: Registered
sv_SE: Registrerad

en: Registration Date Column
sv_SE: Kolumn för registreringsdatum

en: Remove 'Howdy'
sv_SE: Ta bort ”Hej”

en: Remove WordPress logo/menu
sv_SE: Ta bort WordPress logga/meny

en: Remove comments column
sv_SE: Ta bort kommentarskolumnen

en: Remove comments counter/link
sv_SE: Ta bort räknare/länk för kommentarer

en: Remove customize menu
sv_SE: Ta bort menyvalet Anpassa

en: Remove date column
sv_SE: Ta bort datumkolumnen

en: Remove home icon and site name
sv_SE: Ta bort hemikonen och webbplatsens namn

en: Remove new content menu
sv_SE: Ta bort menyn för nytt innehåll

en: Remove tags column (for posts)
sv_SE: Ta bort kolumnen med taggar (för inlägg)

en: Remove the Help tab and drawer
sv_SE: Ta bort hjälpfliken inklusive meny

en: Remove updates counter/link
sv_SE: Ta bort räknare/länk för uppdateringar

en: Remove various elements from the admin bar.
sv_SE: Ta bort olika element från adminfältet.

en: Removes support for the embed block.
sv_SE: Tar bort stödet för inbäddningsblocket.

en: Replace Media
sv_SE: Ersätt media

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
sv_SE: Ändra storlek på nyuppladdade, stora bilder till mindre bildstorlek och radera den ursprungligen uppladdade filer. BMP-filer och icke-transparenta PNG-filer konverteras till JPG-filer och ändras till lägre upplösning.

en: Restrict login ID to username or email address only.
sv_SE: Begränsa inloggnings-ID till endast användarnamn eller e-postadress.

en: Review
sv_SE: Granska

en: Revisions Control
sv_SE: Kontroll över sparade versioner

en: Right Side
sv_SE: Höger sida

en: SE Visibility: OFF
sv_SE: Synlig för sökmotorer: AV

en: SVG Upload
sv_SE: SVG-uppladdning

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Search %s
sv_SE: Sök %s

en: Search Engines Visibility Status
sv_SE: Status för synlighet i sökmotorer

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
sv_SE: Sökmotorer avråds från att indexera denna webbplats. Klicka här för att ändra inställningarna.

en: Search results:
sv_SE: Sökresultat:

en: Search...
sv_SE: Sök …

en: Search:
sv_SE: Sök:

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Select New Media File
sv_SE: Välj ny mediafil

en: Select an Image
sv_SE: Välj en bild

en: Send Now
sv_SE: Skicka nu

en: Sending test email...
sv_SE: Skicka testmeddelande …

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
sv_SE: Ange anpassad URL för omdirigering för alla eller vissa användarroller efter inloggning.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
sv_SE: Ange anpassad URL för omdirigering för alla eller vissa användarroller efter utloggning.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
sv_SE: Ange anpassat namn och e-postadress för avsändaren. Använd eventuellt en extern SMTP-tjänst för att säkerställa att aviseringar och transaktionsmeddelanden från din webbplats når fram till mottagarnas brevlådor.

en: Set interval to once every
sv_SE: Ange intervallet till en gång per

en: Set the password:
sv_SE: Välj lösenord:

en: Set width to
sv_SE: Ställ in bredd till

en: Share about ASE on:
sv_SE: Berätta om ASE via:

en: Show All
sv_SE: Visa alla

en: Show Custom Taxonomy Filters
sv_SE: Visa anpassade filter för taxonomier

en: Show ID column
sv_SE: Visa ID-kolumn

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
sv_SE: Visa ID i åtgärdsrader, intill länkarna för att Redigera, Visa, osv.

en: Show Less
sv_SE: Visa färre

en: Show _MENU_ entries
sv_SE: Visa _MENU_ poster

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
sv_SE: Visa en sida om pågående underhåll i front-end medan du utför ett kort underhåll på din webbplats. Inloggade administratörer kommer fortfarande se webbplatsen som vanligt.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
sv_SE: Visa ytterligare filter på listtabeller för hierarkiska, anpassade taxonomier.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
sv_SE: Visa status i adminfältet när inställningen för att begära att sökmotorer ej ska indexera webbplatsen är aktiverad. Detta ställs in via kryssrutan för "Synlighet i sökmotorer" under Inställningar >> Läsa.

en: Show excerpt column
sv_SE: Visa kolumn med utrdagstexten

en: Show featured image column
sv_SE: Visa kolumn med utvalda bilder

en: Show file size column in media library
sv_SE: Visa kolumn för filstorlek i mediabiblioteket

en: Show last modified column
sv_SE: Visa kolumn för senaste ändring

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
sv_SE: Visa en kort systemöversikt för webbplatsen till administratörer, i instrumentpanelens widget ”I korthet”. Detta inkluderar webbserverns programversion, PHP-versionen, databasens programversion och serverns IP-adress.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
sv_SE: Visar 0 till 0 av 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
sv_SE: Visar _START_ till _END_ av _TOTAL_ poster

en: Site Identity on Login Page
sv_SE: Webbplatsidentitet på inloggningssidan

en: Stripes
sv_SE: Ränder

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
sv_SE: Det gick bra att skicka testmeddelandet</span>.<br />Kontrollera i mottagarkontots inkorg att leveransen nådde fram.

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
sv_SE: Den nuvarande filen kommer att ersättas med den uppladdade/valda filen (av samma typ) med bibehållet aktuellt ID, publiceringsdatum och filnamn. Således kommer inga befintliga länkar att brytas.

en: This notice is visible for all user roles.
sv_SE: Denna notis är synligt för alla användarroller.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
sv_SE: Den här webbplatsen kommer att underhållas under en längre period idag. Tack för ditt tålamod.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
sv_SE: För att utesluta en bild från konvertering och minskad upplösning kan du lägga till lägg till suffixet '-nr' till filnamnet, t.ex. bird-photo-4k-nr.jpg

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
sv_SE: Utlös publicering av schemalagda inlägg av alla typer som flaggats med ”missat schemalagd körning” varje gång webbplatsen besöks.

en: Use Selected Image
sv_SE: Använd vald bild

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
sv_SE: Använd kortkoder liknande exemplen nedan för att visa en e-postadress i frontend på din webbplats: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> för att visa e-postadressen på en egen rad</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> för att visa e-postadressen i löpande text</li>
            		</ul>

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
sv_SE: Ersätt standardlogotypen för WordPress som länkar till wordpress.org med webbplatsens ikon och URL på inloggningssidan. Gå till <a href="%1$s">Allmänna inställningar</a> eller <a href="%2$s">Anpassaren</a> för att ange eller ändra webbplatsikonen.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username only
sv_SE: Endast användarnamn

en: Utilities
sv_SE: Verktyg

en: Validate with:
sv_SE: Verifiera med:

en: Various Admin UI Enhancements
sv_SE: Diverse förbättringar av admingränssnittet

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
sv_SE: Diverse, mindre förbättringar för olika delar av admingränssnittet.

en: View
sv_SE: Visa

en: View Admin as Role
sv_SE: Visa administrationssidorna som viss roll

en: View Content
sv_SE: Visa innehåll

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
sv_SE: Visa administratörssidor och webbplatsen (inloggad) som en av användarrollerna icke-administratör.

en: We'll be back soon.
sv_SE: Vi kommer snart tillbaka.

en: Welcome to WordPress
sv_SE: Välkommen till WordPress

en: Wider Admin Menu
sv_SE: Bredare adminmeny

en: Write a quick, 5-star review for ASE
sv_SE: Skriv en snabb, 5-stjärnig recension för ASE

en: X / Twitter
sv_SE: X/Twitter

en: e.g. backend
sv_SE: t.ex. i back-end

en: e.g. dashboard
sv_SE: t.ex. adminpanel

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
sv_SE: antal misslyckade inloggningsförsök tillåtna inom 15 minuter innan fler försök spärras

en: for:
sv_SE: för:

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
sv_SE: spärr(ar) kommer att blockera ytterligare inloggningsförsök i 24 timmar.

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
sv_SE: pixlar <span class="faded">(standard är 1920 pixlar)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
sv_SE: pixlar. <span class="faded">(Standard är 1920 pixlar)</span>

en: revisions for:
sv_SE: sparade versioner för:

en: with AVIF support
sv_SE: med AVIF-stöd

en: without AVIF support
sv_SE: utan AVIF-stöd
