Plugins - Admin and Site Enhancements (ASE) - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (359 entries)

en: (Default is 'secret')
ru: (По умолчанию: «secret»)

en: (Default is 160px)
ru: (По умолчанию 160px)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ru: (отфильтровано из _MAX_ общих записей)

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 120 seconds
ru: 120 секунд

en: 15 seconds
ru: 15 секунд

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 3 minutes
ru: 3 минуты

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 45 seconds
ru: 45 секунд

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 60 seconds
ru: 60 секунд

en: 90 seconds
ru: 90 секунд

en: <div class="asenha-warning">"New login URL" <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. If you have a login page you manually created with a page builder or with another plugin, please add them to the "Allow login from" section.<br /><br />This module is <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
ru: <div class="asenha-warning">"Новый логин URL" <strong>работает только для/со страницей входа WordPress по умолчанию</strong>. Если у Вас есть страница входа, созданная вручную с помощью построителя страниц или другого плагина, добавьте ее в раздел "Разрешить вход с".<br /><br />Этот модуль <strong>еще не совместим с методами двухфакторной аутентификации (2FA)</strong>. Если Вы используете плагин 2FA, воспользуйтесь функцией изменения логина URL, встроенной в этот плагин, или используйте другой плагин, совместимый с ним.<br /><br />И, конечно, для повышения безопасности <strong> используйте что-то другое, кроме 'login'</strong> для пользовательского ярлыка логина.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
ru: <span class="faded">(По умолчанию 1 минута)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
ru: <span class="faded">(По умолчанию 15 секунд)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Сначала определите IP-адрес из следующего заголовка:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Хост</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Пароль</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Порт</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Безопасность</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Отправьте тестовое письмо на</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Адрес эл. почты отправителя</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Имя отправителя</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
ru: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Имя пользователя</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
ru: <strong>Код для вставки после &lt;/body&gt; с приоритетом</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
ru: <strong>Код для вставки перед &lt;/head&gt; с приоритетом</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
ru: <strong>Код для вставки в нижний колонтитул перед тегом &lt;/body&gt; с приоритетом</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
ru: <strong>Ошибка:</strong> Неверный адрес электронной почты или неверный пароль.

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
ru: <strong>Ваш ads.txt контент:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
ru: <strong>Содержимое файла app-ads.txt:</strong>

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
ru: ПРЕДНОВОГОДНЯЯ РАСПРОДАЖА ASE Pro! СКИДКА 20%. Доступна пожизненная лицензия (LTD).

en: AVIF Support Status
ru: Статус поддержки AVIF

en: AVIF Upload
ru: Загрузка AVIF

en: Add New
ru: Добавить новое

en: Add Your Review
ru: Добавить свой отзыв

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
ru: Добавьте пользовательский класс(-ы) "body" в отдельный вид некоторых или всех общедоступных типов записей. Совместим с классами, которые уже добавлены с помощью <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Плагина Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
ru: Добавьте пользовательский CSS на все страницы администрирования для всех ролей пользователей.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
ru: Добавьте пользовательский CSS на все страницы фронтенда для всех ролей пользователей.

en: Add to Menu
ru: Добавить в меню

en: Admin Interface
ru: Интерфейс Администратора

en: Admin Menu
ru: Меню админки

en: Admin Menu Organizer
ru: Организатор меню админки

en: Admin Menu Settings
ru: Настройки меню админки

en: Admin Notices
ru: Заметки администратора

en: After duplication, redirect to:
ru: После дублирования перенаправьте на:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
ru: После сохранения настроек, приведенных выше, проверьте правильность конфигурации ниже.

en: All %s
ru: Все %s

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
ru: Разрешить открытие пользовательских пунктов навигационного меню на новой вкладке

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ru: Разрешите, чтобы ссылки на элементы пользовательского навигационного меню открывались на новой вкладке браузера с помощью атрибута target="_blank". Атрибут rel="noopener, noreferrer, nofollow" также будет добавлен для повышения безопасности и улучшения SEO.

en: Allow login from:
ru: Разрешить вход из:

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
ru: Позвольте некоторым или всем ролям пользователей загружать SVG-файлы, после чего они будут очищены для обеспечения безопасности.

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
ru: Также отключите стили блоков фронтенда / файлы CSS для выбранных типов записей.

en: Always show the admin bar for administrators on the frontend. Useful for when an administrator has multiple user roles, and the admin bar is set to be hidden for the other user role(s).
ru: Всегда показывайте панель администратора для администраторов во внешнем интерфейсе. Полезно, когда у администратора несколько ролей пользователя, а панель администратора настроена так, чтобы она была скрыта для других ролей пользователя.

en: Attempts<br />Lockouts
ru: Попытки<br />блокировки

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
ru: Автоматическая публикация записей с пропущенным расписанием

en: Background
ru: Фон

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
ru: Обход проверки SSL-сертификата. Это небезопасно, если почта доставляется через интернет, но может помочь в определенных локальных сценариях и/или при использовании WordPress в контейнерах.

en: Change Login URL
ru: Измените ваш URL-входа

en: Clean Up Admin Bar
ru: Очистить панель администратора

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
ru: Скройте уведомления, переместив их в отдельный значок, который будет доступен на панели администратора.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
ru: Очистите и ускорьте работу панели мониторинга, полностью отключив некоторые или все виджеты. Отключенные виджеты не будут загружать какие-либо ресурсы и отображаться в настройках экрана.

en: Click to view hidden admin notices
ru: Нажмите для просмотра скрытых уведомлений админа

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
ru: Полностью отключить обновления ядра, тем и плагинов, а также авто-обновления. Также отключает проверки обновлений, уведомления и электронные письма.

en: Configure
ru: Настроить

en: Content Duplication
ru: Дублирование содержимого

en: Content Management
ru: Управление контентом

en: Content Order
ru: Порядок контента

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
ru: Сейчас действует ПРЕДНОВОГОДНЯЯ РАСПРОДАЖА. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">Скидка 20%</a>.

en: Curves
ru: Кривые

en: Custom Admin CSS
ru: Свой CSS в админке

en: Custom Admin Footer Text
ru: Настраиваемый текст нижнего колонтитула админки

en: Custom Code
ru: Пользовательский код

en: Custom Frontend CSS
ru: Свой CSS во фронтенде

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
ru: Настройте порядок административного меню и при необходимости, измените название пунктов меню или скройте некоторые из них.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
ru: Настройте текст, который будет отображаться в нижнем колонтитуле страниц wp-admin, кроме этой страницы настроек ASE.

en: DUPLICATE
ru: ДУБЛИРОВАТЬ

en: Default is %s
ru: По умолчанию %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
ru: Значение по умолчанию равно 10. Код с большим числом вставляется ближе к &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
ru: Значение по умолчанию равно 10. Код с большим числом вставляется ближе к &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
ru: Значение по умолчанию равно 10. Код с меньшим числом вставляется ближе к &lt;/body&gt;

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
ru: Текст по умолчанию такой: <em>Сайт создан с помощью <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
ru: Текст по умолчанию такой: <em>Версия %s</em>

en: Description
ru: Описание

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
ru: Отключите <strong> пароли приложений</strong>, которые были добавлены начиная с версии WordPress 5.6.

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
ru: Отключить <strong>экран настроек виджетов на основе блоков</strong>. Возвращает классический экран настройки виджетов при использовании классической (не блочной) темы. Это не влияет на блочные темы.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
ru: Отключить <strong>поддержку эмодзи для страниц, записей и пользовательских типов записей</strong> в админке и фронтенде. Эта поддержка в основном полезна для старых браузеров, в которых нет встроенной поддержки эмодзи. Большинство современных браузеров на разных ОС и устройствах теперь имеют встроенную поддержку эмодзи.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
ru: Отключить скрипт <strong>jQuery Migrate</strong> во внешнем интерфейсе (фронтенде), который больше не понадобится, если на вашем сайте используются современные темы и плагины.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
ru: Отключить <strong>отложенную загрузку изображений</strong>, которая была изначально добавлена, начиная с WordPress v5.5.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
ru: Отключить <strong>номер версии</strong> в URL статических ресурсов, указанных в &lt;head&gt;, которые могут раскрывать номер версии WordPress. Старые версии могут содержать неисправленные уязвимости безопасности. Применяется к просмотру страниц без входа в систему. Это также повысит кэшируемость статических ресурсов, но может иметь непредвиденные последствия. Убедитесь, что вы знаете, что делаете.

en: Disable All Updates
ru: Отключить все обновления

en: Disable Author Archives
ru: Отключить архивы авторов

en: Disable Comments
ru: Отключить комментарии

en: Disable Components
ru: Отключение компонентов

en: Disable Dashboard Widgets
ru: Отключить виджеты консоли

en: Disable Embeds
ru: Отключить встраивание

en: Disable Feeds
ru: Отключить ленты

en: Disable Gutenberg
ru: Выключить Гутенберг

en: Disable REST API
ru: Отключить REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
ru: Отключите доступ к REST API для пользователей, не прошедших проверку подлинности, и удалите трассировку URL-адресов из &lt;head&gt;, заголовков HTTP и конечной точки WP RSD.

en: Disable Smaller Components
ru: Отключить второстепенные компоненты

en: Disable XML-RPC
ru: Отключить XML-RPC

en: Disable adding timestamp URL parameter on newly replaced images for busting the browser cache.
ru: Отключить добавление параметра временной метки в URL на вновь замененных изображениях для сброса кэша браузера.

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
ru: Отключить все каналы RSS, Atom и RDF. В том числе ленты для записей, категорий, тегов, комментариев, авторов и поиска. Также удаляются следы URL лент из секции &lt;head&gt;.

en: Disable all, related JavaScript.
ru: Отключить все связанные JavaScript.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
ru: Отключите комментарии для некоторых или всех типов общедоступных публикаций. Если отключить, существующие комментарии также будут скрыты во внешнем интерфейсе.

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
ru: Отключить загрузку <strong>файлов CSS и JS Dashicons</strong> во внешнем интерфейсе (фронтенде) для посетителей публичного сайта. Это может нарушить макет или дизайн пользовательских форм, включая пользовательские формы входа, если они зависят от Dashicons. Обязательно проверьте эти формы после отключения.

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ru: Отключить <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> в RSS-ленте &lt;channel&gt;, который раскрывает номер версии WordPress. Старые версии могут содержать неустраненные уязвимости безопасности.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
ru: Отключить <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> в &lt;head&gt;. Он не нужен, если ваш сайт не использует pingback или удаленный (XML-RPC) клиент для управления записями (сообщениями).

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
ru: Отключить <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> в &lt;head&gt;. Приложение WLW было прекращено в 2017 году.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ru: Отключить <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> в &lt;head&gt;, который раскрывает номер версии WordPress. Старые версии могут содержать неустраненные уязвимости безопасности.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
ru: Отключить <strong> редактор плагинов и тем</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
ru: Отключите <strong>плагин и редактор тем</strong>. <span class="warning-text">Обратите внимание, что wp-config.php на этом сайте недоступен для записи и <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> константа уже определена там. Вам нужно либо сделать его доступным для записи, чтобы этот параметр работал, либо вручную изменить значение <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> там.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
ru: Отключите блочный редактор Gutenberg для некоторых или всех поддерживаемых типов записей.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
ru: Отключить стандартный тег короткой ссылки WordPress <strong>(WordPress shortlink &lt;link&gt; tag)</strong> в &lt;head&gt;. Игнорируется поисковыми системами и имеет минимальное практическое применение. Обычно предпочтительнее использовать специальный плагин или сервис коротких ссылок, который позволяет создавать красивые имена в коротких ссылках и отслеживать клики при обмене ссылкой в социальных сетях.

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Display Active Plugins First
ru: Активные плагины отображать сверху

en: Display System Summary
ru: Отображать сводку о системе

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
ru: В медиатеке при просмотре изображения будет отображаться панель со ссылками на все доступные размеры. Это поможет быстро получить URL-адрес изображения в нужном размере.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
ru: Отображайте активные плагины в верхней части списка установленных плагинов. Полезно, если на вашем сайте есть много отключенных плагинов для тестирования или разработки.

en: Display the registration date and time in the users list table.
ru: Отобразить дату и время регистрации в таблице списка пользователей.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
ru: Расширьте возможности с <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">Доступна</a> пожизненная лицензия (LTD).

en: Do not remove backslashes from the code output on the frontend
ru: Не удаляйте обратные косые черты из кода, выводимого на фронтенд

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
ru: Перетаскивайте пункты меню в нужное место. При желании можно изменить названия пунктов меню сторонних плагинов/тем или скрыть некоторые элементы, которые можно показать, нажав «Показать все» внизу меню администратора.

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate %s
ru: Дублировать %s

en: Duplicate this as draft
ru: Дублировать как черновик

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
ru: Легко редактируйте и проверяйте свой контент <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt </a> и <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt </a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
ru: Легко редактируйте и проверяйте содержимое <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
ru: Легко используйте расширения и возможности, обычно требующие множества плагинов.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
ru: Легко вставляйте &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; и &lt;style&gt; теги, код Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion и Optimize, пиксели Facebook, TikTok и Twitter и т.д

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
ru: Просто замените любой тип медиафайла новым, сохраняя существующий ID медиа, дату публикации и имя файла. Таким образом, никакие существующие ссылки не будут повреждены.

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit screen
ru: Экран редактирования

en: Email Address Obfuscator
ru: Маскировка email-адресов

en: Email Delivery
ru: Настройка доставки email

en: Email address only
ru: Только адреса электронной почты

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
ru: Назначение нескольких ролей при создании и редактировании учётных записей пользователей. Эта функция полезна при работе с ролями, которые не входят в ядро WordPress, например, с ролями из плагинов для интернет-магазинов или систем обучения.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
ru: Включите пользовательский порядок для различных "иерархических" типов контента или тех, которые поддерживают "атрибуты страницы". Для включенных типов контента появится новое подменю "Порядок". Страница списка "Все {Публикации}" для включенных типов записей в wp-admin автоматически будет использовать пользовательский порядок.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
ru: Включить режим отладки и выводить отладочную информацию в файл debug.log WordPress.

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
ru: Включите пункты меню "Вход в систему", "Выход из системы" или динамический "Вход/Выход" для добавления в любое меню.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
ru: Включите дублирование страниц, сообщений и пользовательских записей одним щелчком мыши. Соответствующие термины таксономии и мета-данные публикации также будут дублироваться.

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
ru: Включите страницы, записи и/или пользовательские типы записей, чтобы у них были постоянные ссылки,指向 внешние URL-адреса. Атрибут rel="noopener noreferrer nofollow" также будет добавлен для повышения безопасности и SEO-пользы. Совместимо со ссылками, добавленными с помощью <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Ссылки на страницы</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
ru: Включите загрузку <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> файлов в медиа-библиотеке. Вы можете конвертировать существующие файлы PNG, JPG и GIF с помощью такого инструмента, как <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enhance List Tables
ru: Улучшить таблицы списков

en: Enhancements
ru: Улучшения

en: Enter one path per line
ru: Введите один путь в строке

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Expand
ru: Развернуть

en: External Permalinks
ru: Внешние постоянные ссылки

en: Failed Login Attempts Log
ru: Журнал неудачных попыток входа

en: Failed login attempts:
ru: Неудачные попытки входа в систему:

en: Featured Image
ru: Рекомендуемое изображение

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: File Size
ru: Размер файла

en: Find Out More
ru: Узнать больше

en: First
ru: Первый

en: For example, if your site is behind a trusted proxy, it's a good idea to use the <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code> header. Leave empty to use the default detection method.
ru: Например, если ваш сайт подключен к надежному прокси-серверу, рекомендуется использовать заголовок <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code>. Оставьте поле пустым, чтобы использовать метод обнаружения по умолчанию.

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ru: Принудительно открывать все ссылки на внешние сайты в содержимом поста, где используется хук <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a>, в новой вкладке браузера с помощью атрибута target="_blank". Также будет добавлен атрибут rel="noopener noreferrer nofollow" для повышения безопасности и SEO-эффективности.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
ru: Принудительно использовать указанные выше имя/email отправителя. Это переопределит настройки, установленные другими плагинами.

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
ru: Полная поддержка AVIF требует, чтобы на Вашем сервере/хостинге было <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">расширение GD</a> , скомпилированное с поддержкой AVIF в PHP 8.1 или выше, или <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 или выше</a> установлен. Если у Вас нет ни того, ни другого, Вы все равно сможете загружать файлы AVIF, но без автоматической генерации миниатюр меньшего размера. Большинство <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">современных настольных и мобильных браузеров</a> поддерживают отображение файлов AVIF

en: Get ASE Pro
ru: Перейти на ASE Pro

en: Get It Now
ru: Получить сейчас

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
ru: Дайте меню админки больше места, чтобы лучше разместить более широкие строчки.

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heartbeat Control
ru: Управление Heartbeat

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
ru: Помогите другим узнать о ASE и, возможно, <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">перевести</a> на ваш язык.

en: Hide Admin Bar
ru: Скрыть Админ-Бар

en: Hide Admin Notices
ru: Отклонить уведомления

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
ru: Скройте панель администратора во внешнем интерфейсе для всех или некоторых ролей пользователей.

en: Hide until toggled
ru: Скрывать, пока не будет переключено

en: I've reviewed
ru: Я просмотрел

en: I've shared
ru: Я поделился

en: IP Address<br />Last Username
ru: IP-адрес<br />Последнее имя пользователя

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
ru: Если этот параметр установлен, для доставки Ваших писем будет использоваться следующий SMTP-сервис/аккаунт.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
ru: Если установлено, указанные имя и email отправителя заменят стандартные значения WordPress, но могут быть изменены другими плагинами, которые поддерживают настройку собственного имени и email отправителя (например, плагинами форм).

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
ru: Если что-то пойдет не так,</strong> и вам потребуется восстановить доступ к вашей учетной записи как администратору, пожалуйста, посетите следующий URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Если вы используете <strong>Ninja Firewall</strong>, пожалуйста, снимите галочку с пункта "Блокировать попытки получения прав администратора" в настройках политик брандмауэра перед тем, как попытаться просмотреть сайт от имени пользовательской роли, не являющейся администратором, чтобы <strong>предотвратить блокировку</strong> вашей учетной записи.

en: Image Sizes Panel
ru: Панель размеров изображений

en: Image Upload Control
ru: Управление загрузкой изображений

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
ru: Улучшите полезность страниц списков для различных типов записей и таксономий, медиафайлов, комментариев и пользователей, добавляя/удаляя столбцы и элементы.

en: Incorrect password.
ru: Некорректный пароль.

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
ru: Вставляйте свой код в &lt;head&gt;, &lt;body&gt; и &lt;footer&gt;

en: Invalid username/email or incorrect password.
ru: Неверное имя пользователя / адрес электронной почты или неверный пароль.

en: Keep as is
ru: Оставить как есть

en: Last
ru: Последний

en: Last Attempt On
ru: Последняя попытка

en: Last Login
ru: Последний вход

en: Last Login Column
ru: Столбец последнего входа в систему

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Left Side
ru: С левой стороны

en: Lifetime Deal (LTD) is available for the Pro version of ASE.
ru: Пожизненная сделка (LTD) доступна для Pro-версии ASE.

en: Limit Login Attempts
ru: Ограничить попытки входа

en: Limit to
ru: Ограничить до

en: Lines
ru: Линии

en: List view
ru: Посмотреть список

en: Log In
ru: Войти

en: Log In / Log Out
ru: Войти / Выйти

en: Log In/Out Menu
ru: Меню Входа/Выхода

en: Log In/Out | Register
ru: Вход/Выход | Регистрация

en: Log Out
ru: Выйти

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
ru: Регистрируйте, когда пользователи в последний раз заходили на сайт, и отображайте дату и время в таблице списка пользователей.

en: Login ID Type
ru: Тип идентификатора входа в систему

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
ru: Похоже, некоторые из этих бесплатных улучшений оказались полезными для вашего сайта?

en: Maintenance Mode
ru: Режим обслуживания

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
ru: На сайте включен режим обслуживания

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
ru: Управление ads.txt и app-ads.txt

en: Manage robots.txt
ru: Редактирование robots.txt

en: Max height:
ru: Макс. высота:

en: Max width:
ru: Макс. ширина:

en: Media Library Infinite Scrolling
ru: Библиотека медиафайлов с бесконечной прокруткой

en: Media Replacement
ru: Замена медиафайла

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
ru: Изменяет интервал работы WordPress Heartbeat API или отключает его на страницах администратора, экранах создания/редактирования записей и/или во фронтенде. Это поможет снизить нагрузку на процессор (CPU) сервера.

en: Multiple User Roles
ru: Несколько ролей пользователей

en: Never
ru: Никогда

en: New login URL:
ru: Новый URL-адрес для входа в систему:

en: Next
ru: Далее

en: No %s found
ru: %s не найдено

en: No %s found in Trash
ru: %s в корзине не найдено

en: No data available in table
ru: Нет данных в таблице

en: No matching records found
ru: Соответствующие записи не найдены

en: None
ru: Нет

en: Not available
ru: Недоступно

en: Notices
ru: Уведомления

en: Obfuscate Author Slugs
ru: Маскировка URL авторов

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
ru: Маскирует электронные адреса для защиты от спам-ботов, сохраняя их читаемыми как обычные email-адреса для посетителей сайта.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
ru: Маскировка публично доступных URL страниц авторов, отображающие слаги/имена пользователей, например, <em>sitename.com/author/username1/</em> станет <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>. Оригинальные URL будут возвращать ошибку 404. Маскировка также применяется к REST API /wp-json/wp/v2/users/.

en: On admin pages
ru: На страницах администратора

en: On post creation and edit screens
ru: На экранах создания и редактирования записей

en: On the frontend
ru: На публичной части сайта (фронтенде)

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
ru: После включения вы сможете найти пункт <a href="%s">Меню админки</a> в меню настроек.

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
ru: В базе данных хранятся только последние 1000 записей.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
ru: Ой, что-то пошло не так</span>.<br />Пожалуйста, перепроверьте настройки и адрес электронной почты получателя.

en: Open All External Links in New Tab
ru: Открывать все внешние ссылки в новой вкладке

en: Optimizations
ru: Оптимизации

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
ru: Или помогите улучшить ASE, <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">оставив свой отзыв</a>.

en: Order
ru: Заказать

en: Password
ru: Пароль

en: Password Protection
ru: Паролирование

en: Password can not be empty.
ru: Пароль не может быть пустым.

en: Password protection is currently enabled for this site.
ru: На сайте включена защита паролем

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
ru: Защитите паролем весь сайт, чтобы скрыть содержимое от общего просмотра и поисковых роботов / сканеров. Администраторы по-прежнему могут получить доступ к сайту в обычном режиме.

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
ru: Выполнять 301 (постоянное) перенаправление на главную страницу для всех страниц с ошибкой 404 (не найдено).

en: Perform Replacement
ru: Выполнить замену

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
ru: Не забудьте очистить кэш</strong> после включения или отключения режима обслуживания, чтобы посетители сайта видели актуальное содержимое страниц.

en: Please consider supporting ASE.
ru: Пожалуйста, поддержите ASE.

en: Posts
ru: Записи

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
ru: Предотвращает разрастание базы данных путем ограничения количества сохраняемых ревизий для некоторых или всех типов записей, поддерживающих ревизии.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
ru: Предотвращение брутфорс-атак путём ограничения количества разрешённых неудачных попыток входа с одного IP-адреса.

en: Prevent embedding of non-<a href="%s" target="_blank">whitelisted</a> sites in your site.
ru: Предотвратите встраивание в ваш сайт сайтов, не внесенных в <a href="%s" target="_blank">Белый список</a>.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
ru: Запретить запуск или загрузку менее важных компонентов. Повысить безопасность сайта, ускорить его загрузку и оптимизировать для индексации поисковыми системами.

en: Prevent your site content from being embedded on other sites.
ru: Не допускать встраивания контента вашего сайта в другие сайты.

en: Previous
ru: Назад

en: Product Image
ru: Изображение продукта

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
ru: Защитите свой сайт от атак методом перебора, DOS и DDOS через <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Также отключает обратные ссылки (трекбеки) и обратные вызовы (пингбеки).

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
ru: Включите бесконечную прокрутку в сетчатом представлении библиотеки медиафайлов. Полезно для прокрутки большой библиотеки.

en: Redirect 404 to Homepage
ru: Перенаправление 404 на главную страницу

en: Redirect After Login
ru: Перенаправлять после входа

en: Redirect After Logout
ru: Перенаправление после выхода

en: Redirect to:
ru: Перенаправить:

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Registration Date Column
ru: Столбец даты регистрации

en: Remove 'Howdy'
ru: Remove 'Приветствие' на панели администратора

en: Remove WordPress logo/menu
ru: Удалить логотип/меню WordPress

en: Remove comments column
ru: Удалить столбец комментариев

en: Remove comments counter/link
ru: Удалить счётчик комментариев с панели администратора

en: Remove customize menu
ru: Удалить меню настройки

en: Remove date column
ru: Удалить колонку даты

en: Remove home icon and site name
ru: Удалить домашнюю иконку и название сайта

en: Remove new content menu
ru: Удалить меню 'Создать' на панели администратора

en: Remove tags column (for posts)
ru: Удалить колонку тегов (для постов)

en: Remove the Help tab and drawer
ru: Удалить вкладку "Справка" на панели администратора.

en: Remove updates counter/link
ru: Удалить счётчик обновлений с панели администратора

en: Remove various elements from the admin bar.
ru: Удалите различные элементы из панели администратора.

en: Removes support for the embed block.
ru: Удаляет поддержку встроенного блока.

en: Replace Media
ru: Заменить медиа

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
ru: Автоматическое изменение размера и конвертация изображений. Загруженные изображения будут уменьшены, BMP и непрозрачные PNG конвертированы в JPG, оригиналы удалены.

en: Restrict login ID to username or email address only.
ru: Ограничьте идентификатор входа только именем пользователя или адресом электронной почты.

en: Return 404 (Not Found) error when trying to load author archives. Remove or disable links to author archives. Remove authors archives from the sitemap.
ru: Возвращение ошибки 404 (Not Found) при попытке загрузить авторские архивы. Удалите или отключите ссылки на авторские архивы. Удалите авторские архивы из карты сайта.

en: Review
ru: Отзыв

en: Revisions Control
ru: Управление ревизиями

en: Right Side
ru: С правой стороны

en: SE Visibility: OFF
ru: Поисковая видимость: ВЫКЛ

en: SVG Upload
ru: Загрузить SVG

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Search %s
ru: Поиск %s

en: Search Engines Visibility Status
ru: Статус видимости в поисковых системах

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
ru: Поисковым системам не рекомендуется индексировать этот сайт. Нажмите, чтобы изменить настройки.

en: Search results:
ru: Результаты поиска:

en: Search...
ru: Поиск...

en: Search:
ru: Поиск:

en: Security
ru: Безопасность

en: Select New Media File
ru: Выберите новый медиафайл

en: Select an Image
ru: Выберите изображение

en: Send Now
ru: Отправить сейчас

en: Sending test email...
ru: Отправка тестового письма...

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
ru: Установите пользовательский URL-адрес переадресации для всех или некоторых пользовательских ролей, после входа в систему.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
ru: Установите пользовательский URL-адрес перенаправления для всех или некоторых ролей пользователей после выхода из системы.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
ru: Настройка имени и адреса отправителя. Опционально используйте внешний SMTP-сервер для гарантированной доставки уведомлений и транзакционных писем с вашего сайта в почтовые ящики.

en: Set interval to once every
ru: Установить интервал один раз в

en: Set the password:
ru: Установите пароль:

en: Set width to
ru: Установить ширину

en: Share about ASE on:
ru: Расскажите о ASE на:

en: Show All
ru: Показать все

en: Show Custom Taxonomy Filters
ru: Показать пользовательские фильтры таксономии

en: Show ID column
ru: Показать столбец идентификатора

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
ru: Показывать ID в строках действий вместе со ссылками для редактирования, просмотра и т.д.

en: Show Less
ru: Скрыть

en: Show _MENU_ entries
ru: Показать _MENU_ записей

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
ru: Показывать посетителям настраиваемую страницу обслуживания во время технических работ. Администраторы смогут просматривать сайт в обычном режиме.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
ru: Включает отображение дополнительных фильтров в таблицах списков для иерархических пользовательских таксономий.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
ru: Показывать статус в панели администратора, когда поисковым системам не рекомендуется индексировать сайт. Это настраивается с помощью флажка "Видимость для поисковых систем" в разделе Настройки >> Чтение.

en: Show excerpt column
ru: Показать столбец отрывка

en: Show featured image column
ru: Показать столбец изображения

en: Show file size column in media library
ru: Показать столбец размера файла в библиотеке мультимедиа

en: Show last modified column
ru: Показать колонку с последним изменением

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
ru: Отображать краткую информацию о системе, на которой работает сайт, для администраторов, в виджете «На виду» на панели управления (Консоль>>Главная). Сюда входит: веб-сервер, PHP, база данных, IP-адрес.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ru: Отображено 0 из 0 записей

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ru: Показаны с _START_ по _END_ из _TOTAL_ записей

en: Site Identity on Login Page
ru: Идентификатор сайта на странице входа в систему

en: Stripes
ru: Полосы

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
ru: Тестовое письмо успешно отправлено</span>.<br />Проверьте входящие сообщения в почтовом ящике получателя, чтобы убедиться в доставке.

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
ru: Текущий файл будет заменен загруженным / выбранным файлом (того же типа) с сохранением текущего ID, даты публикации и имени файла. Таким образом, все существующие ссылки останутся рабочими.

en: The settings above will override the 'Toolbar' settings in the user profile edit screen.
ru: Приведенные выше настройки отменяют настройки "Панели инструментов" на экране редактирования профиля пользователя.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
ru: Извините, сайт временно недоступен из-за технических работ. Вернемся в ближайшее время. Спасибо за терпение.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
ru: Чтобы исключить изображение из преобразования и изменения размера, добавьте суффикс "-nr" к имени файла, например, bird-photo-4k-nr.jpg

en: Translate
ru: Перевести

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
ru: Триггерная публикация запланированных постов всех типов с пометкой "пропущенное расписание" при любом посещении сайта.

en: Use Selected Image
ru: Использовать выбранное изображение

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
ru: Для отображения email-адреса на фронтенде сайта используйте шорткод, как показано в примерах: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> для отображения  email-адреса на новой строке</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> для отображения  email-адреса в текущей строке</li>
            		</ul>

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
ru: Используйте значок сайта и URL, чтобы заменить логотип WordPress по умолчанию со ссылкой на wordpress.org на странице входа. Перейдите в раздел <a href="%1$s">Общие настройки</a> или <a href="%2$s">Настройщик</a> чтобы задать или изменить значок сайта.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username only
ru: Только имя пользователя

en: Utilities
ru: Утилиты

en: Validate with:
ru: Подтвердите с помощью:

en: Various Admin UI Enhancements
ru: Различные улучшения пользовательского интерфейса администратора

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
ru: Различные, более мелкие улучшения для различных частей интерфейса администратора.

en: View
ru: Просмотр

en: View Admin as Role
ru: Просмотр от имени другой роли

en: View Content
ru: Просмотр содержимого

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
ru: Просмотр сайта и страниц администрирования с правами выбранной роли.

en: We'll be back soon.
ru: Мы скоро вернемся.

en: Welcome to WordPress
ru: Добро пожаловать в WordPress

en: Wider Admin Menu
ru: Расширенное меню админки

en: Write a quick, 5-star review for ASE
ru: Оставьте краткий 5-звездочный отзыв о ASE

en: e.g. backend
ru: например, бэкэнд

en: e.g. dashboard
ru: напр.: Консоль

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
ru: неудачные попытки входа в систему, разрешенные до 15-минутной блокировки

en: for:
ru: для:

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
ru: блокировка(и) заблокируют дальнейшие попытки входа в систему на 24 часа

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ru: пикселей <span class="faded">(По умолчанию 1920 пикселей)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ru: пикселей. <span class="faded">(По умолчанию 1920 пикселей)</span>

en: revisions for:
ru: ревизий для:

en: with AVIF support
ru: с поддержкой AVIF

en: without AVIF support
ru: без поддержки AVIF
