Plugins - Admin and Site Enhancements (ASE) - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (348 entries)

en: (Default is 'secret')
ja_JP: (デフォルトは 'secret')

en: (Default is 160px)
ja_JP: (デフォルト 160px）

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja_JP: ( _MAX_ 合計エントリーから絞り込み)

en: 1 minute
ja_JP: 1 分

en: 10 minutes
ja_JP: 10 分

en: 120 seconds
ja_JP: 120 秒

en: 15 seconds
ja_JP: 15 秒

en: 2 minutes
ja_JP: 2 分

en: 3 minutes
ja_JP: 3 分

en: 30 seconds
ja_JP: 30 秒

en: 45 seconds
ja_JP: 45 秒

en: 5 minutes
ja_JP: 5 分

en: 60 seconds
ja_JP: 60 秒

en: 90 seconds
ja_JP: 90 秒

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
ja_JP: <span class="faded">(デフォルトは1分)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
ja_JP: <span class="faded">(デフォルトは15秒)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">まず、以下のヘッダーから IP アドレスを検出します:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">ホスト</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">パスワード</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">ポート</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">セキュリティ</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">テストメールを送信する</span>。

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">送信者メールアドレス</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">送信者名</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
ja_JP: <span class="field-sublabel sublabel-wide">ユーザー名</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
ja_JP: <strong> &lt;body&gt; の後に優先順位付き挿入するコード</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
ja_JP: <strong>優先順位を指定して &lt;/head&gt; の前に挿入するコード</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
ja_JP: <strong>フッターセクションの &lt;/body&gt; の前に優先順位付きで挿入するコード</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
ja_JP: <strong>エラー:</strong> 無効なメールアドレス、または間違ったパスワードです。

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
ja_JP: <strong>ads.txt の内容:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
ja_JP: <strong>あなたの app-ads.txt の内容:</strong>

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
ja_JP: ASE プロ年末セール ! 20% 割引。買い切り版 (LTD) あり。

en: AVIF Support Status
ja_JP: AVIF 対応ステータス

en: AVIF Upload
ja_JP: AVIF アップロード

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add Your Review
ja_JP: あなたのレビューを追加する

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
ja_JP: 一部の、またはすべての公開投稿タイプの単一表示ページにカスタム &lt;body&gt; クラスを追加します。すでに <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">カスタムボディクラスプラグイン</a>を使用して追加されたクラスと互換性があります。

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
ja_JP: すべての管理者ページに、すべてのユーザー権限グループ向けのカスタム CSS を追加します。

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
ja_JP: すべてのフロントエンドページに、すべてのユーザー権限グループ向けのカスタム CSS を追加します。

en: Add to Menu
ja_JP: メニューに追加

en: Admin Interface
ja_JP: 管理画面

en: Admin Menu
ja_JP: Admin メニュー

en: Admin Menu Organizer
ja_JP: 管理メニューオーガナイザー

en: Admin Menu Settings
ja_JP: Admin メニュー設定

en: Admin Notices
ja_JP: 管理者通知

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
ja_JP: 上記の設定を保存した後、以下のようにすべてが正しく設定されているか確認してください。

en: All %s
ja_JP: %s 一覧

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
ja_JP: カスタムナビゲーションメニュー項目を新しいタブで開けるようにする

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ja_JP: カスタムナビゲーションメニュー項目に、target="_blank" 属性で新しいブラウザのタブで開くリンクを設定できるようになります。rel="noopener noreferrer nofollow" 属性も追加され、セキュリティと SEO 対応が強化されます。

en: Allow login from:
ja_JP: ログインを許可する対象:

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
ja_JP: また、選択した投稿タイプのフロントエンドブロックスタイル / CSS ファイルを無効化します。

en: Always show the admin bar for administrators on the frontend. Useful for when an administrator has multiple user roles, and the admin bar is set to be hidden for the other user role(s).
ja_JP: フロントエンドでは常に管理者に対して管理バーを表示します。
    これは、管理者が複数のユーザーロールを持っていて、他のロールで管理バーが非表示に設定されている場合に便利です。

en: Attempts<br />Lockouts
ja_JP: 試行<br />ロックアウト

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
ja_JP: 予定投稿されなかった投稿の自動公開

en: Background
ja_JP: 背景

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
ja_JP: SSL 証明書の検証をバイパスする。メールがインターネット経由で配信される場合には安全ではありませんが、特定のローカルおよび / またはコンテナ化されたWordPress のシナリオで役立つ可能性があります。

en: Change Login URL
ja_JP: ログイン URL の変更

en: Clean Up Admin Bar
ja_JP: 管理バーの整理

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
ja_JP: 管理バーから簡単にアクセスできる独立したパネルにお知らせを移動することで、管理ページをすっきりさせました。

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
ja_JP: 一部またはすべてのウィジェットを完全に無効にすることで、ダッシュボードをクリーンアップし、高速化します。
    無効にしたウィジェットはアセットを読み込まず、画面オプションにも表示されません。

en: Click to view hidden admin notices
ja_JP: 非表示になっている管理者通知を表示するにはクリックしてください。

en: Collapse
ja_JP: 縮小

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
ja_JP: コア、テーマ、プラグインのアップデートと自動更新を完全に無効にします。
    アップデートチェック、通知、Eメールも無効にします。

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Content Duplication
ja_JP: コンテンツの複製

en: Content Management
ja_JP: コンテンツ管理

en: Content Order
ja_JP: コンテンツの並び順

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
ja_JP: 現在、年末セール中。 <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.

en: Curves
ja_JP: 曲線

en: Custom Admin CSS
ja_JP: カスタム管理 CSS

en: Custom Admin Footer Text
ja_JP: カスタム管理フッターテキスト

en: Custom Body Class
ja_JP: カスタム body クラス

en: Custom Code
ja_JP: カスタムコード

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
ja_JP: 管理メニューの順序をカスタマイズし、オプションでメニュー項目のタイトルを変更したり、いくつかの項目を非表示にすることができます。

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
ja_JP: この ASE 設定ページ以外の wp-admin ページのフッターに表示されるテキストをカスタマイズします。

en: DUPLICATE
ja_JP: 複製

en: Default is %s
ja_JP: デフォルトは %s です

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
ja_JP: デフォルトは 10 です。大きい数値ほどコードを &lt;/body&gt; に近づけて挿入します。

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
ja_JP: デフォルトは 10 です。数値が大きいほどコードを &lt;/head&gt; の近くに挿入します。

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
ja_JP: デフォルトは 10 です。数値が小さいほどコードは &lt;body&gt; に近い位置に挿入されます。

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
ja_JP: デフォルトのテキスト: <em><a href="https://wordpress.org/">WordPress</a> をご利用いただきありがとうございます。</em>

en: Default text is: <em>Version %s</em>
ja_JP: デフォルトテキスト: <em>バージョン %s</em>

en: Description
ja_JP: 説明

en: Disable
ja_JP: 無効

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
ja_JP: WordPress v5.6以降に追加された<strong>アプリケーションパスワード</strong>を無効にしました。

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
ja_JP: <strong>ブロックベースのウィジェット設定画面</strong>を無効にします。
    クラシック(非ブロック) テーマを使用している場合、クラシックウィジェット設定画面を復元します。
    ブロックテーマには影響しません。

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
ja_JP: 管理画面とフロントエンドで、<strong>ページ、投稿、カスタム投稿タイプの絵文字サポート</strong>を無効にします。
    絵文字をネイティブサポートしていない古いブラウザのために役立ちます。
    さまざまな OS やデバイスのモダンブラウザのほとんどは、現在、絵文字をネイティブサポートしています。

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
ja_JP: フロントエンドの<strong>jQuery Migrate</strong>スクリプトを無効にしてください。

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
ja_JP: WordPress v5.5からの追加機能、<strong>画像の遅延読み込み</strong>を無効にしました。

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
ja_JP: &lt;head&gt; 内で参照される静的リソース URL の<strong>バージョン番号</strong>を無効化する。
    古いバージョンには、パッチが適用されていないセキュリティの抜け穴があるかもしれません。
    ログインしていないページにも適用されます。
    これは静的アセットのキャッシュ可能性を高めますが、意図しない結果をもたらす可能性があります。
    自分が何をしているのか確認してください。

en: Disable All Updates
ja_JP: すべての更新を無効化

en: Disable Author Archives
ja_JP: 投稿者アーカイブの無効化

en: Disable Comments
ja_JP: コメントを無効化

en: Disable Components
ja_JP: コンポーネント無効

en: Disable Dashboard Widgets
ja_JP: ダッシュボード・ウィジェットを無効にする

en: Disable Embeds
ja_JP: 埋め込みを無効化にする

en: Disable Feeds
ja_JP: フィードを無効にする

en: Disable Gutenberg
ja_JP: Gutenberg を無効化

en: Disable REST API
ja_JP: REST API を無効にする

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
ja_JP: 認証されていないユーザーに対する REST API アクセスを無効化し、&lt;head&gt;、HTTP ヘッダー、および WP RSD エンドポイントから URL トレースを削除します。

en: Disable Smaller Components
ja_JP: 小さなコンポーネントを無効にする

en: Disable XML-RPC
ja_JP: XML-RPC を無効化

en: Disable adding timestamp URL parameter on newly replaced images for busting the browser cache.
ja_JP: 新しく置き換えられた画像に対して、ブラウザキャッシュを回避するためのタイムスタンプ付き URL パラメータの追加を無効にする。

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
ja_JP: すべての RSS、Atom、RDF フィードを無効化する。これには投稿、カテゴリー、タグ、コメント、投稿者、検索のフィードが含まれます。また &lt;head&gt; からフィード URL の痕跡を削除します。

en: Disable all, related JavaScript.
ja_JP: すべての関連する JavaScript を無効化にする。

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
ja_JP: 一部、またはすべての公開投稿タイプでコメントを無効化します。無効化すると、既存のコメントもフロントエンドで非表示になります。

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
ja_JP: 公開サイト訪問者のために、フロントエンドで <strong>Dashicons CSS および JS ファイル</strong> の読み込みを無効にします。
    これにより、カスタムログインフォームなど、Dashicons に依存しているカスタムフォームのレイアウトやデザインが崩れる可能性があります。
    無効にした後、それらのフォームを必ず確認してください。

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ja_JP: WordPress のバージョン番号を開示する、RSS フィード &lt;channel&gt; の<strong>&lt;generator&gt; タグ</strong>を無効にしてください。古いバージョンには、パッチが適用されていないセキュリティホールがあるかもしれません。

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
ja_JP: &lt;head&gt; 内の <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; タグ</strong> を無効化する。
    ピンバックやリモート (XML-RPC) クライアントを使って投稿を管理していない場合は不要です。

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
ja_JP: &lt;head&gt; 内の<strong>Windows Live Writer (WLW) マニフェスト &lt;link&gt; タグ</strong>を無効化する。
    WLW アプリは 2017 年に廃止されました。

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
ja_JP: &lt;head&gt; 内の<strong>generator &lt;meta&gt; タグ</strong>を無効化する。古いバージョンには、パッチが適用されていないセキュリティの抜け穴があるかもしれません。

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
ja_JP: <strong>プラグインとテーマエディタ</strong>を無効にする。

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
ja_JP: <strong>プラグインとテーマエディタ</strong>を無効にする。
    <span class="warning-text">このサイトのwp-config.phpは書き込み可能ではなく、<code>DISALLOW_FILE_EDIT</code>定数がすでに定義されていることに注意してください。
    この設定を機能させるには、書き込み可能にするか、手動で <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code>の値を変更する必要があります。</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
ja_JP: Gutenberg ブロック エディターを、一部のまたはすべての対象の投稿タイプで無効化します。

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
ja_JP: デフォルトの<strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong>を無効にします。
    検索エンジンに無視され、実用的な使用例はほとんどありません。
    通常、ショートリンク専用のプラグインやサービスを利用し、ショートリンクに素敵な名前をつけたり、ソーシャルメディアでリンクを共有する際のクリック数をトラッキングしたりすることが望ましいです。

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Display Active Plugins First
ja_JP: アクティブなプラグインを最初に表示する

en: Display System Summary
ja_JP: システム概要表示

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
ja_JP: メディアライブラリで画像を表示する際に、利用可能なすべてのサイズを表示し、リンクするパネルを表示します。特に、特定の画像サイズの URL を素早く取得する場合に便利です。

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
ja_JP: インストール済みプラグインリストの一番上に有効化されたプラグインを表示します。
    テストや開発のために多くのプラグインを停止している場合に便利です。

en: Display the registration date and time in the users list table.
ja_JP: ユーザー一覧表に登録日時を表示する。

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
ja_JP: 高機能版 <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>。
    買い切り版 (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">公開中</a>。

en: Do not remove backslashes from the code output on the frontend
ja_JP: フロントエンドでコードを出力する際に、バックスラッシュを削除しない。

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
ja_JP: メニュー項目をドラッグ＆ドロップで希望の位置に移動できます。
    必要に応じて、サードパーティ製プラグイン/テーマのメニュー項目のタイトルを変更したり、管理メニュー下部の「すべて表示」をクリックして切り替えるまで一部の項目を非表示にもできます。

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: Duplicate %s
ja_JP: %s を複製

en: Duplicate this as draft
ja_JP: 下書きで複製

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
ja_JP: <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a>と<a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>のコンテンツを簡易編集して検証できます。

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
ja_JP: <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>コンテンツを簡易編集して検証できます。

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
ja_JP: 複数のプラグインが必要となる機能や拡張機能を、簡単に有効化できます。

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
ja_JP: 簡単に &lt;meta&gt;、&lt;link&gt;、&lt;script&gt;、&lt;style&gt; タグを挿入可能。Google Analytics、Tag Manager、AdSense、広告コンバージョンと最適化コード、Facebook、TikTok、Twitterピクセルなどを対応。

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
ja_JP: メディアを差し替えても既存のリンクが切れなくなる機能です。
    既存のメディアID、公開日、ファイル名を保持したまま、あらゆるタイプのメディアファイルを簡単に新しいものに置き換えることができます。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit screen
ja_JP: 編集画面

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email Address Obfuscator
ja_JP: 難読化メールアドレス

en: Email Delivery
ja_JP: メール配信

en: Email address only
ja_JP: メールアドレスのみ

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
ja_JP: ユーザーアカウントの作成と編集時に複数の権限グループを割り当てられます。
    eコマースや LMS プラグインなど、WordPress コアで定義されていない権限グループを扱う場合に便利です。

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
ja_JP: 様々な「階層型」コンテンツタイプや「ページ属性」をサポートするコンテンツタイプのカスタム順序を有効にします。
    有効化されたコンテンツタイプに対して、新しい「順序」サブメニューが表示されます。wp-adminで有効化された投稿タイプの「すべての{投稿}」リストページは、自動的にカスタム順序を使用します。

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
ja_JP: デバッグモードを有効にし、WordPress の debug.log ファイルにデバッグ情報を出力します。

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
ja_JP: ログイン、ログアウト、ダイナミックログイン/ログアウトメニューを有効にし、どのメニューにも追加できるようにする。

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
ja_JP: ページ、投稿、カスタム投稿をワンクリックで複製できるようにします。
    対応するタクソノミータームと投稿メタも複製されます。

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
ja_JP: メディア ライブラリで <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> ファイルのアップロードを有効にします。
    <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>のようなツールを使って、既存のPNG、JPG、GIFファイルから変換できます。

en: Enhance List Tables
ja_JP: 拡張リスト表

en: Enhancements
ja_JP: 機能強化

en: Enter one path per line
ja_JP: 1行につき1つのパスを入力してください

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Excerpt
ja_JP: 抜枠

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: External Permalinks
ja_JP: 外部パーマリンク

en: Failed Login Attempts Log
ja_JP: ログインに失敗したログ

en: Failed login attempts:
ja_JP: ログインに失敗しました：

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: File Size
ja_JP: ファイルサイズ

en: Find Out More
ja_JP: さらに詳しく

en: First
ja_JP: 最初へ

en: For example, if your site is behind a trusted proxy, it's a good idea to use the <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code> header. Leave empty to use the default detection method.
ja_JP: 例えば、あなたのサイトが信頼できるプロキシの後ろにある場合、 <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code>ヘッダを使うのがよいでしょう。デフォルトの検出方法を使うには空のままにします。

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
ja_JP: <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a>フックが使用されている投稿コンテンツ内の外部サイトへのすべてのリンクは、target=「_blank 」属性によって新しいブラウザのタブで開くように強制されます。
    また、 rel="noopener noreferrer nofollow" 属性も追加され、セキュリティとSEO対策が強化されます。

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
ja_JP: 上記で定義された送信者名/電子メールを強制的に使用します。他のプラグインによって設定されたものを上書きします。

en: Get ASE Pro
ja_JP: ASE Pro を取得

en: Get It Now
ja_JP: 今すぐ入手

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
ja_JP: 管理メニューの幅を広げ、より広い項目を表示できるようにしました。

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Heartbeat Control
ja_JP: Heartbeat コントロール

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
ja_JP: 他の人が ASE を見つけ、<a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">あなたの言語に翻訳translate</a>するのを手伝ってください。

en: Hide Admin Bar
ja_JP: 管理バーを非表示

en: Hide Admin Notices
ja_JP: 管理者通知を非表示にする

en: Hide until toggled
ja_JP: 切り替えるまで非表示

en: I've reviewed
ja_JP: レビューした

en: I've shared
ja_JP: 共有した

en: IP Address<br />Last Username
ja_JP: IP アドレス<br />最後のユーザー名

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
ja_JP: 設定すると、以下のSMTPサービス/アカウントがメール配信に使用されます。

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
ja_JP: 設定すると、以下の送信者名 / メールは WordPress コアのデフォルトを上書きしますが、フォームプラグインなど、カスタム送信者名 / メールを有効にする他のプラグイン (例: フォームプラグイン) によって上書きされる可能性があります。

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
ja_JP: 何か問題が発生し</strong>、管理者としてアカウントへのアクセスを回復する必要がある場合、以下をご覧ください。
    URL: <br /><strong> %s </strong><br /><br /> <strong>Ninja Firewall</strong> は、管理者アカウントから<strong>ロックアウトされるのを防ぐため</strong>、非管理者ユーザーロールとして表示しようとする前に、ファイアウォールのポリシー設定で「管理者権限を取得しようとする試みをブロックする」のチェックを外してください。

en: Image Sizes Panel
ja_JP: 画像サイズパネル

en: Image Upload Control
ja_JP: 画像アップロード管理

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
ja_JP: 列や要素を追加 / 削除することで、様々な投稿タイプやタクソノミー、メディア、コメント、ユーザーの一覧ページの利便性を向上。

en: In any case, please also <strong>create at least one backup admin user</strong> as a last resort should your primary admin user fails to properly login as admin. With this second admin user, you can also restore the admin role for your primary admin user.
ja_JP: いずれにせよ、メインの管理者ユーザーが管理者として正しくログインできなくなった場合の最終手段として、<strong>少なくとも1つのバックアップ管理者ユーザーを作成してください</strong>。この2人目の管理者ユーザーを使用すれば、メインの管理者ユーザーの管理者権限グループを復元することも可能です。

en: Incorrect password.
ja_JP: パスワードが違います。

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
ja_JP: &lt;head&gt;、&lt;body&gt;、&lt;footer&gt; のコードを挿入

en: Invalid username/email or incorrect password.
ja_JP: 無効なユーザー名または不正なパスワードです。

en: Keep as is
ja_JP: 変更しない

en: Last
ja_JP: 最後へ

en: Last Attempt On
ja_JP: 最後の試行

en: Last Login
ja_JP: 前回のログイン

en: Last Modified
ja_JP: 最終更新

en: Left Side
ja_JP: 左側

en: Lifetime Deal (LTD) is available for the Pro version of ASE.
ja_JP: 買い切り版 (Lifetime Deal, LTD 版)は ASE Pro バージョンでご利用いただけます。

en: Limit Login Attempts
ja_JP: ログイン試行を制限する

en: Limit to
ja_JP: 上限

en: Lines
ja_JP: 線

en: List view
ja_JP: リスト表示

en: Log In
ja_JP: ログイン

en: Log In / Log Out
ja_JP: ログイン / ログアウト

en: Log In/Out Menu
ja_JP: ログイン/ログアウトメニュー

en: Log In/Out | Register
ja_JP: ログイン/ログアウト｜登録

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
ja_JP: サイト上のユーザーが最後にログインした日時を記録し、ユーザーを一覧表示する。

en: Login ID Type
ja_JP: ログイン ID の種類

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
ja_JP: これらの無料機能拡張のいくつかは、あなたのサイトに役立ったようですね ?

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
ja_JP: このサイトはメンテナンスモードが有効になっています。

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
ja_JP: ads.txt と app-ads.txt を管理

en: Manage robots.txt
ja_JP: robots.txt を管理

en: Max height:
ja_JP: 最大高:

en: Max width:
ja_JP: 最大幅:

en: Media Library Infinite Scrolling
ja_JP: メディア・ライブラリー 無限スクロール

en: Media Replacement
ja_JP: メディアの置換

en: Modify
ja_JP: 修正

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
ja_JP: WordPress の heartbeat API の間隔を変更するか、管理画面、投稿作成 / 編集画面、および / またはフロントエンドで heartbeat API を無効にします。これにより、サーバーの CPU 負荷を減らすことができます。

en: Multiple User Roles
ja_JP: 複数のユーザー権限グループ

en: Never
ja_JP: しない

en: New login URL:
ja_JP: 新しいログイン URL:

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No %s found
ja_JP: %sがありません。

en: No %s found in Trash
ja_JP: ゴミ箱に%sはありません。

en: No data available in table
ja_JP: 利用可能なデータがありません

en: No matching records found
ja_JP: 該当する記録は見つかりません

en: None
ja_JP: なし

en: Not available
ja_JP: 利用不可

en: Notices
ja_JP: 通知

en: Obfuscate Author Slugs
ja_JP: 投稿者スラッグを難読化

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
ja_JP: スパムボットがメールアドレスを取得するのを防ぐため、メールアドレスを難読化しますが、人間の訪問者には通常のメールアドレスのように読めるようにします。

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
ja_JP: 一般に公開されている作者ページの URL を難読化する。
    <em>sitename.com/author/username1/</em> を <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em> に変換し、元の URL の404エラーを出力します。
    また、/wp-json/wp/v2/users/ REST API エンドポイントも難読化します。

en: On admin pages
ja_JP: 管理ページ

en: On post creation and edit screens
ja_JP: 投稿作成と編集画面

en: On the frontend
ja_JP: フロントエンド

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
ja_JP: 有効にすると、設定メニューの下に<a href="%s">Admin Menu</a>が表示されます。

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
ja_JP: 最新1,000件のみがデータベースに保存されます。

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
ja_JP: 何かが間違ってます</span>。<br />設定と送信先メールアドレスを再度ご確認ください。

en: Open All External Links in New Tab
ja_JP: すべての外部リンクを新しいタブで開く

en: Optimizations
ja_JP: 最適化

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
ja_JP: <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">フィードバックを提供</a>することで、ASE の改善にご協力ください。

en: Order
ja_JP: 並び順

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Protection
ja_JP: パスワード保護

en: Password can not be empty.
ja_JP: パスワードの入力が必要です。

en: Password protection is currently enabled for this site.
ja_JP: このサイトはパスワード保護が有効になっています。

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
ja_JP: サイトのアクセスにパスワードが必要になり、一般公開や検索エンジンのボット/クローラーからコンテンツを隠します。
    ログインした管理者は通常通りサイトにアクセスできます。

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
ja_JP: すべての404 (Not Found) ページに対して、ホームページへ301 (Permanent) リダイレクトを実行する。

en: Perform Replacement
ja_JP: 置換

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
ja_JP: メンテナンスモードを有効または無効にした後は、キャッシュをクリア</strong>してください。
    これにより、サイト訪問者はメンテナンスページまたは各ページの実際のコンテンツを見ることができます。

en: Please consider supporting ASE.
ja_JP: ASE への支援をご検討ください。

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
ja_JP: リビジョンをサポートするいくつか、あるいは全ての投稿タイプについて、保持するリビジョン数を制限することで、データベースの肥大化を防ぎます。

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
ja_JP: IP アドレスごとに許可されるログイン失敗回数を制限することで、総当たり攻撃を防止します。

en: Prevent embedding of non-<a href="%s" target="_blank">whitelisted</a> sites in your site.
ja_JP: サイトへの非<a href="%s" target="_blank">ホワイトリスト</a>登録サイトの埋め込みを防止します。

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
ja_JP: 小さなコンポーネントが実行されたりロードされたりするのを防ぎます。
    サイトの安全性を高め、読み込みを少し速くし、検索エンジンのクロールに最適化します。

en: Prevent your site content from being embedded on other sites.
ja_JP: サイトコンテンツが他のサイトに埋め込まれるのを防止します。

en: Previous
ja_JP: 前へ

en: Product Image
ja_JP: 製品画像

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
ja_JP: <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a> によって、総当たり攻撃、DOS、DDOS 攻撃からサイトを保護します。また、トラックバックとピンバックを無効にします。

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
ja_JP: メディアライブラリのグリッドビューで無限スクロールを再び有効にします。
    大きなライブラリをスクロールするのに便利です。

en: Redirect 404 to Homepage
ja_JP: 404ページをホームページにリダイレクト

en: Redirect After Login
ja_JP: ログイン後にリダイレクトする

en: Redirect After Logout
ja_JP: ログアウト後にリダイレクトする

en: Registered
ja_JP: 登録しました

en: Registration Date Column
ja_JP: 登録日の欄

en: Remove comments column
ja_JP: コメント列の削除

en: Remove comments counter/link
ja_JP: コメントカウンター/リンクの削除

en: Remove customize menu
ja_JP: カスタマイズメニューの削除

en: Remove date column
ja_JP: 日付の列を削除

en: Remove home icon and site name
ja_JP: ホームアイコンとサイト名を削除

en: Remove new content menu
ja_JP: 新コンテンツメニューの削除

en: Remove tags column (for posts)
ja_JP: タグ列の削除 (投稿の場合)

en: Remove the Help tab and drawer
ja_JP: ヘルプタブとドロワーを削除

en: Remove updates counter/link
ja_JP: 更新カウンター/リンクを削除

en: Remove various elements from the admin bar.
ja_JP: 管理バーから各要素を削除する

en: Removes support for the embed block.
ja_JP: 埋め込みブロックのサポートを削除します。

en: Replace Media
ja_JP: メディアの置換

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
ja_JP: 新しくアップロードした大きな画像を小さなサイズにリサイズし、元々アップロードされていたファイルを削除します。BMP と非透過 PNG は JPG に変換され、リサイズされます。

en: Return 404 (Not Found) error when trying to load author archives. Remove or disable links to author archives. Remove authors archives from the sitemap.
ja_JP: 投稿者アーカイブページの読み込みに対して、404 (Not Found) エラーを返します。投稿者アーカイブページへのリンクを削除または無効化します。サイトマップから投稿者アーカイブページを除外します。

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Revisions Control
ja_JP: リビジョン管理

en: Right Side
ja_JP: 右側

en: SE Visibility: OFF
ja_JP: SEの表示: オフ

en: SVG Upload
ja_JP: SVG アップロード

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Search %s
ja_JP: 「%s」を検索

en: Search Engines Visibility Status
ja_JP: 検索エンジンでの表示

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
ja_JP: 検索エンジンはこのサイトをインデックスしない設定になってます。クリックで設定を変更できます。

en: Search results:
ja_JP: 検索結果:

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: Search:
ja_JP: 検索:

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Select New Media File
ja_JP: 新しいメディアファイルを選択

en: Select an Image
ja_JP: 画像を選択

en: Send Now
ja_JP: 今すぐ送信

en: Sending test email...
ja_JP: テストメールを送信する

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
ja_JP: カスタム送信者名とEメールを設定します。
    オプションで外部 SMTP サービスを使用して、サイトからの通知メールやトランザクションメールが受信トレイに配信されます。

en: Set interval to once every
ja_JP: 間隔を1回に設定

en: Set the password:
ja_JP: パスワードを設定:

en: Set width to
ja_JP: 幅を設定

en: Share about ASE on:
ja_JP: ASE を共有:

en: Show All
ja_JP: すべて表示

en: Show Custom Taxonomy Filters
ja_JP: カスタムタクソノミーフィルターを表示

en: Show ID column
ja_JP: ID 列の表示

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
ja_JP: アクション行に ID を表示し、編集、表示などのリンクを表示する。

en: Show Less
ja_JP: 表示を減らす

en: Show _MENU_ entries
ja_JP: _MENU_ エントリーを表示

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
ja_JP: サイトの簡単なメンテナンスを行っている間、フロントエンドにカスタマイズ可能なメンテナンスページを表示します。
    ログインした管理者は通常通りサイトを閲覧できます。

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
ja_JP: 階層化されたカスタムタクソノミーのリストテーブルに追加のフィルタを表示します。

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
ja_JP: 検索エンジンがサイトのインデックスを抑止するように設定されている場合、管理バーのステータスを表示します。
    これは、設定 > 表示設定「検索エンジンでの表示」で設定します。

en: Show excerpt column
ja_JP: 抜粋列を表示

en: Show featured image column
ja_JP: アイキャッチ画像列を表示

en: Show file size column in media library
ja_JP: メディアライブラリにファイルサイズの列を表示する

en: Show last modified column
ja_JP: 最終更新列を表示

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
ja_JP: ダッシュボードの「概要」ウィジェットに、サイトが動作しているシステムの簡単な概要を管理者に表示します。これには、Web サーバーソフトウェア、PHP バージョン、データベースソフトウェア、サーバー IP アドレスが含まれます。

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja_JP: 0件中 0～0件を表示

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja_JP: 全 _TOTAL_ 件中、 _START_ ～ _END_ を表示

en: Site Identity on Login Page
ja_JP: ログインページのサイト ID

en: Stripes
ja_JP: ストライプ

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
ja_JP: テストメールは正常に処理されました</span>。<br />正常に配信されたことを確認するには、宛先メールの受信トレイを確認してください。

en: The REST API has been restricted to authenticated users.
ja_JP: REST API は認証済みユーザーに制限されています。

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
ja_JP: 現在のファイルは、現在の ID、公開日、ファイル名を保持したまま、アップロード、または選択された同じタイプのファイルに置き換えられます。したがって、既存のリンクが切れることはありません。

en: The settings above will override the 'Toolbar' settings in the user profile edit screen.
ja_JP: 上記の設定を、ユーザープロファイル編集画面の「ツールバー」で上書きします。

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
ja_JP: 現在、当サイトは長期メンテナンス中です。ご了承ください。

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
ja_JP: 画像を変換やリサイズから除外するには、ファイル名の末尾に'-nr'をつけます（例：bird-photo-4k-nr.jpg）。

en: Translate
ja_JP: 翻訳

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
ja_JP: サイトが訪問されたときにいつでも、"missed schedule"とマークされたすべてのタイプのスケジュールされた投稿の公開をトリガーします。

en: Use Selected Image
ja_JP: 選択した画像を使用

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
ja_JP: サイトのフロントエンドにメールアドレスを表示するには、以下の例のようなショートコードを使用します： 
    <ul>
    	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> メールを一行で表示する</li>
    	<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> メールをインラインで表示</li>
    </ul>

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
ja_JP: サイトアイコンと URL を使用して、ログインページのデフォルトの wordpress.org へのリンク付き WordPress ロゴを置き換えます。<a href="%1$s">一般設定</a>または、<a href="%2$s">カスタマイズ</a>から、サイトアイコンを設定または変更してください。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username only
ja_JP: ユーザー名のみ

en: Utilities
ja_JP: ユーティリティ

en: Validate with:
ja_JP: 以下で検証してください:

en: Various Admin UI Enhancements
ja_JP: 管理者インターフェースの様々な強化

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
ja_JP: 管理インターフェース各所の小さな種々の拡張。

en: View
ja_JP: 表示

en: View Admin as Role
ja_JP: 管理者を権限グループとして表示

en: View Content
ja_JP: コンテンツを表示する

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
ja_JP: 管理者以外のユーザー権限グループの1つとして、管理者ページとログインしているサイトを表示する。

en: We'll be back soon.
ja_JP: すぐに再開します。

en: Welcome to WordPress
ja_JP: ようこそ WordPress へ

en: Wider Admin Menu
ja_JP: 管理メニューの拡大

en: Write a quick, 5-star review for ASE
ja_JP: 今すぐ ASE の5つ星レビューを書く

en: X / Twitter
ja_JP: X (Twitter)

en: e.g. dashboard
ja_JP: e.g. ダッシュボード

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
ja_JP: ロックアウト15分前までにログインに失敗した回数

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
ja_JP: ロックアウトはログインを24時間ブロックします。

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ja_JP: ピクセル数 <span class="faded">(デフォルトは1920ピクセル)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
ja_JP: ピクセル数 <span class="faded">(デフォルトは1920ピクセル)</span>

en: revisions for:
ja_JP: 修正：

en: with AVIF support
ja_JP: AVIF サポート付きで

en: without AVIF support
ja_JP: AVIF サポートなしで
