Plugins - Admin and Site Enhancements (ASE) - Stable (latest release) - en to el_GR translation catalogue (364 entries)

en: (Default is 'secret')
el_GR: (Η προεπιλογή είναι 'μυστικό')

en: (Default is 160px)
el_GR: (Προεπιλογή: 160px)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
el_GR: (φιλτραρισμένο από τις συνολικές καταχωρήσεις της _MAX_)

en: 1 minute
el_GR: 1 λεπτό

en: 10 minutes
el_GR: 10 λεπτά

en: 120 seconds
el_GR: 120 δευτερόλεπτα

en: 15 seconds
el_GR: 15 δευτερόλεπτα

en: 2 minutes
el_GR: 2 λεπτά

en: 3 minutes
el_GR: 3 λεπτά

en: 30 seconds
el_GR: 30 δευτερόλεπτα

en: 45 seconds
el_GR: 45 δευτερόλεπτα

en: 5 minutes
el_GR: 5 λεπτά

en: 60 seconds
el_GR: 60 δευτερόλεπτα

en: 90 seconds
el_GR: 90 δευτερόλεπτα

en: <div class="asenha-warning">"New login URL" <strong>only works for/with the default WordPress login page</strong>. If you have a login page you manually created with a page builder or with another plugin, please add them to the "Allow login from" section.<br /><br />This module is <strong>not yet compatible with two-factor authentication (2FA) methods</strong>. If you use a 2FA plugin, please use the change login URL feature bundled in that plugin, or use another plugin that is compatible with it.<br /><br />And obviously, to improve security, please <strong>use something other than 'login'</strong> for the custom login slug.</div>
el_GR: <div class="asenha-warning">Το νέο URL σύνδεσης <strong>λειτουργεί μόνο με την προεπιλεγμένη σελίδα σύνδεσης του WordPress</strong>. Αν έχετε δημιουργήσει δική σας σελίδα σύνδεσης με page builder ή άλλο πρόσθετο, προσθέστε την στην ενότητα "Να επιτρέπεται σύνδεση από".<br /><br />Αυτό το module <strong>δεν είναι ακόμη συμβατό με μεθόδους επαλήθευσης δύο παραγόντων (2FA)</strong>. Αν χρησιμοποιείτε πρόσθετο 2FA, χρησιμοποιήστε τη δυνατότητα αλλαγής URL σύνδεσης που περιλαμβάνεται στο ίδιο το πρόσθετο ή επιλέξτε άλλο πρόσθετο που είναι συμβατό.<br /><br />Επίσης, για λόγους ασφαλείας, <strong>μην χρησιμοποιείτε το 'login'</strong> ως custom slug για τη σελίδα σύνδεσης.</div>

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
el_GR: <span class="faded">(Προεπιλογή: 1 λεπτό)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
el_GR: <span class="faded">(Η προεπιλογή είναι 15 δευτερόλεπτα)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Detect IP address from the following header first:</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Εντοπίστε πρώτα τη διεύθυνση IP από την ακόλουθη κεφαλίδα:</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Host</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Διακομιστής (Host)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Κωδικός πρόσβασης</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Port</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Θύρα</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Ασφάλεια</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Στείλτε ένα δοκιμαστικό email στο</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Email αποστολέα</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Όνομα αποστολέα</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
el_GR: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Όνομα χρήστη</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
el_GR: <strong>Κώδικας προς εισαγωγή μετά το &lt;body&gt;, με προτεραιότητα</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
el_GR: <strong>Κώδικας προς εισαγωγή πριν από το &lt;/head&gt;, με προτεραιότητα</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
el_GR: <strong>Κώδικας προς εισαγωγή στο footer, πριν από το &lt;/body&gt;, με προτεραιότητα</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
el_GR: <strong>Σφάλμα:</strong> Μη έγκυρο email ή λάθος κωδικός πρόσβασης.

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
el_GR: <strong>Το περιεχόμενο του ads.txt σας:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
el_GR: <strong>Το περιεχόμενό σας στο app-ads.txt:</strong>

en: ASE Pro YEAR-END SALE! 20% DISCOUNT. Lifetime Deal (LTD) available.
el_GR: ASE Pro ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥ! 20% ΕΚΠΤΩΣΗ. Διαθέσιμη Προσφορά Διά Βίου (LTD).

en: AVIF Support Status
el_GR: Κατάσταση Υποστήριξης AVIF

en: AVIF Upload
el_GR: Μεταφόρτωση AVIF

en: Add New
el_GR: Προσθήκη Νέου

en: Add Your Review
el_GR: Προσθέστε την αξιολόγησή σας

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
el_GR: Προσθήκη προσαρμοσμένων class(es) στο &lt;body&gt; στη μοναδική προβολή ορισμένων ή όλων των δημόσιων τύπων περιεχομένου. Είναι συμβατό με τις κλάσεις που έχουν ήδη προστεθεί μέσω του πρόσθετου <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
el_GR: Προσθήκη προσαρμοσμένου CSS σε όλες τις σελίδες του πίνακα διαχείρισης για όλους τους ρόλους χρηστών.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
el_GR: Προσθήκη προσαρμοσμένου CSS σε όλες τις σελίδες του frontend για όλους τους ρόλους χρηστών.

en: Add to Menu
el_GR: Προσθήκη στο Μενού

en: Admin Interface
el_GR: Περιβάλλον διεπαφής διαχειριστή

en: Admin Menu
el_GR: Μενού Διαχείρισης

en: Admin Menu Organizer
el_GR: Οργανωτής Μενού Διαχείρισης

en: Admin Menu Settings
el_GR: Ρυθμίσεις Μενού Διαχείρισης

en: Admin Notices
el_GR: Ειδοποιήσεις Διαχειριστή

en: Admin and Site Enhancements (ASE)
el_GR: Βελτιώσεις Διαχείρισης και Ιστότοπου (ASE)

en: After duplication, redirect to:
el_GR: Μετά την αντιγραφή, ανακατεύθυνση σε:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
el_GR: Αφού αποθηκεύσετε τις παραπάνω ρυθμίσεις, ελέγξτε αν όλα έχουν ρυθμιστεί σωστά παρακάτω.

en: All %s
el_GR: Όλα τα %s

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
el_GR: Επιτρέψτε στα Προσαρμοσμένα Στοιχεία Μενού Πλοήγησης να Ανοίγουν σε Νέα Καρτέλα

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
el_GR: Επιτρέψτε σε προσαρμοσμένα στοιχεία μενού πλοήγησης να ανοίγουν συνδέσμους σε νέα καρτέλα μέσω του attribute target="_blank". Τα attributes rel="noopener noreferrer nofollow" θα προστεθούν επίσης για βελτιωμένη ασφάλεια και SEO.

en: Allow login from:
el_GR: Επιτρέψτε σύνδεση από:

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
el_GR: Επιτρέψτε σε ορισμένους ή σε όλους τους ρόλους χρηστών να ανεβάζουν αρχεία SVG, τα οποία θα καθαρίζονται (sanitized) για λόγους ασφάλειας.

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
el_GR: Επίσης απενεργοποιεί τα block styles / αρχεία CSS του frontend για τους επιλεγμένους τύπους περιεχομένου.

en: Always show the admin bar for administrators on the frontend. Useful for when an administrator has multiple user roles, and the admin bar is set to be hidden for the other user role(s).
el_GR: Εμφάνιση της γραμμής διαχείρισης (admin bar) στους διαχειριστές στο frontend. Χρήσιμο όταν ένας διαχειριστής έχει πολλαπλούς ρόλους χρηστών και η γραμμή διαχείρισης είναι κρυφή για άλλους ρόλους.

en: Attempts<br />Lockouts
el_GR: Προσπάθειες <br />Κλειδώματα

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
el_GR: Αυτόματη Δημοσίευση Άρθρων με Χαμένη Προγραμματισμένη Ημερομηνία

en: Background
el_GR: Φόντο

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
el_GR: Παράκαμψη επαλήθευσης του πιστοποιητικού SSL. Αυτή η επιλογή δεν είναι ασφαλής εάν το email αποστέλλεται μέσω διαδικτύου, αλλά μπορεί να βοηθήσει σε ορισμένα τοπικά ή containerized περιβάλλοντα WordPress.

en: Change Login URL
el_GR: Αλλαγή URL Σύνδεσης

en: Clean Up Admin Bar
el_GR: Καθαρισμός Μπάρας Διαχείρισης

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
el_GR: Οργανώστε τις σελίδες διαχείρισης μεταφέροντας τις ειδοποιήσεις σε ξεχωριστό πίνακα, προσβάσιμο από τη μπάρα διαχείρισης.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
el_GR: Καθαρίστε και επιταχύνετε τον πίνακα ελέγχου απενεργοποιώντας πλήρως μερικά ή όλα τα widgets. Τα απενεργοποιημένα widgets δεν φορτώνουν πόρους ούτε εμφανίζονται στις Επιλογές Οθόνης.

en: Click to view hidden admin notices
el_GR: Κάντε κλικ για να δείτε τις κρυφές ειδοποιήσεις διαχειριστή

en: Collapse
el_GR: Σύμπτυξη

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
el_GR: Απενεργοποιεί πλήρως τις ενημερώσεις πυρήνα, θεμάτων και προσθέτων, καθώς και τις αυτόματες ενημερώσεις. Επίσης απενεργοποιεί ελέγχους, ειδοποιήσεις και σχετικά emails.

en: Configure
el_GR: Διαμόρφωση

en: Content Duplication
el_GR: Αντιγραφή Περιεχομένου

en: Content Management
el_GR: Διαχείριση περιεχομένου

en: Content Order
el_GR: Σειρά Περιεχομένου

en: Currently on YEAR-END SALE. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">20% discount</a>.
el_GR: Αυτή τη στιγμή σε ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΕΛΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥ. <a href="https://www.wpase.com/promo-ndg" target="_blank">Έκπτωση 20%</a>.

en: Curves
el_GR: Καμπύλες

en: Custom Admin CSS
el_GR: Προσαρμοσμένο CSS Διαχείρισης

en: Custom Admin Footer Text
el_GR: Προσαρμοσμένο Κείμενο Υποσέλιδου Διαχείρισης

en: Custom Body Class
el_GR: Προσαρμοσμένη Κλάση Σώματος (Body Class)

en: Custom Code
el_GR: Προσαρμοσμένος Κώδικας

en: Custom Frontend CSS
el_GR: Προσαρμοσμένο CSS Frontend

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
el_GR: Προσαρμογή της σειράς του μενού διαχείρισης και προαιρετικά αλλαγή του τίτλου στοιχείου ή απόκρυψη ορισμένων επιλογών.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
el_GR: Προσαρμόστε το κείμενο που εμφανίζεται στο υποσέλιδο (footer) των σελίδων διαχείρισης του WordPress, εκτός από αυτήν τη σελίδα ρυθμίσεων ASE.

en: DUPLICATE
el_GR: ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ

en: Default is %s
el_GR: Το προκαθορισμένο είναι %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
el_GR: Προεπιλογή: 10. Μεγαλύτερος αριθμός εισάγει τον κώδικα πιο κοντά στο &lt;/body&gt;.

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
el_GR: Προεπιλογή: 10. Μεγαλύτερος αριθμός εισάγει τον κώδικα πιο κοντά στο &lt;/head&gt;.

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
el_GR: Προεπιλογή: 10. Μικρότερος αριθμός εισάγει τον κώδικα πιο κοντά στο &lt;body&gt;.

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
el_GR: Προεπιλεγμένο κείμενο: <em>Ευχαριστούμε που δημιουργήσατε με το <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
el_GR: Προεπιλεγμένο κείμενο: <em>Έκδοση %s</em>

en: Description
el_GR: Περιγραφή

en: Disable
el_GR: Απενεργοποίηση

en: Disable <strong>application passwords</strong> that was added since WordPress v5.6.
el_GR: Απενεργοποιήστε τους <strong>κωδικούς πρόσβασης εφαρμογών</strong> που προστέθηκαν από την έκδοση 5.6 του WordPress.

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
el_GR: Απενεργοποίηση της <strong>οθόνης ρυθμίσεων widgets βάσει blocks</strong>. Επαναφέρει την κλασική οθόνη ρυθμίσεων widgets όταν χρησιμοποιείται κλασικό (όχι block) θέμα. Δεν επηρεάζει τα block θέματα.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
el_GR: Απενεργοποιεί την <strong>υποστήριξη emoji για σελίδες, άρθρα και προσαρμοσμένους τύπους περιεχομένου</strong> στο admin και στο frontend. Η λειτουργία είναι χρήσιμη κυρίως για παλαιότερους browsers που δεν υποστηρίζουν εγγενώς emoji. Οι περισσότεροι σύγχρονοι browsers διαθέτουν πλέον ενσωματωμένη υποστήριξη.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
el_GR: Απενεργοποιεί το script <strong>jQuery Migrate</strong> στο frontend, το οποίο δεν είναι πλέον απαραίτητο εφόσον ο ιστότοπος χρησιμοποιεί σύγχρονο θέμα και πρόσθετα.

en: Disable <strong>lazy loading of images</strong> that was natively added since WordPress v5.5.
el_GR: Απενεργοποιήστε της <strong>καθυστερημένης φόρτωσης εικόνων</strong> που προστέθηκε εγγενώς από την έκδοση 5.5 του WordPress.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
el_GR: Απενεργοποιεί τον <strong>αριθμό έκδοσης</strong> από τα URL στατικών πόρων που αναφέρονται στο &lt;head&gt;, καθώς μπορεί να αποκαλύψει την έκδοση του WordPress. Παλαιότερες εκδόσεις ενδέχεται να περιέχουν μη διορθωμένα κενά ασφαλείας. Εφαρμόζεται μόνο σε μη συνδεδεμένους επισκέπτες. Αυξάνει την αποδοτικότητα caching των στατικών πόρων, αλλά ενδέχεται να έχει απρόβλεπτες συνέπειες — χρησιμοποιήστε το με προσοχή.

en: Disable All Updates
el_GR: Απενεργοποίηση Όλων των Ενημερώσεων

en: Disable Author Archives
el_GR: Απενεργοποίηση Αρχείων Συγγραφέων

en: Disable Comments
el_GR: Απενεργοποίηση Σχολίων

en: Disable Components
el_GR: Απενεργοποιήστε στοιχεία

en: Disable Dashboard Widgets
el_GR: Απενεργοποίηση Widgets Πίνακα Ελέγχου

en: Disable Embeds
el_GR: Απενεργοποίηση ενσωματώσεων (Embeds)

en: Disable Feeds
el_GR: Απενεργοποίηση Feeds

en: Disable Gutenberg
el_GR: Απενεργοποίηση του Gutenberg

en: Disable REST API
el_GR: Απενεργοποίηση REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
el_GR: Απενεργοποιεί την πρόσβαση στο REST API για μη πιστοποιημένους χρήστες και αφαιρεί ίχνη URL από το &lt;head&gt;, τα HTTP headers και το endpoint WP RSD.

en: Disable Smaller Components
el_GR: Απενεργοποίηση Μικρότερων Στοιχείων

en: Disable XML-RPC
el_GR: Απενεργοποίηση XML-RPC

en: Disable adding timestamp URL parameter on newly replaced images for busting the browser cache.
el_GR: Απενεργοποίηση της προσθήκης παραμέτρου timestamp στα URL των νέων εικόνων για την αποφυγή προσωρινής αποθήκευσης (cache) του προγράμματος περιήγησης.

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
el_GR: Απενεργοποιεί όλα τα RSS, Atom και RDF feeds. Περιλαμβάνει feeds για άρθρα, κατηγορίες, ετικέτες, σχόλια, συγγραφείς και αναζήτηση. Αφαιρεί επίσης τα ίχνη των feed URLs από το &lt;head&gt;.

en: Disable all, related JavaScript.
el_GR: Απενεργοποιεί όλο τον σχετικό κώδικα JavaScript.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
el_GR: Απενεργοποιεί τα σχόλια για ορισμένους ή όλους τους δημόσιους τύπους περιεχομένου. Όταν είναι απενεργοποιημένα, τα υπάρχοντα σχόλια αποκρύπτονται επίσης στο frontend.

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
el_GR: Απενεργοποιεί τη φόρτωση των αρχείων <strong>Dashicons CSS και JS</strong> στο frontend για δημόσιους επισκέπτες. Αυτό ενδέχεται να επηρεάσει τη μορφοποίηση προσαρμοσμένων φορμών (π.χ. σύνδεσης) εάν βασίζονται στα Dashicons. Ελέγξτε τις φόρμες μετά την απενεργοποίηση.

en: Disable the <strong>&lt;generator&gt; tag</strong> in RSS feed &lt;channel&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
el_GR: Απενεργοποιήστε την <strong>&lt;generator&gt; ετικέτα</strong> στο RSS feed &lt;channel&gt;, η οποία αποκαλύπτει τον αριθμό έκδοσης του WordPress. Οι παλαιότερες εκδόσεις ενδέχεται να περιέχουν μη επιδιορθωμένα παραθυράκια ασφαλείας.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
el_GR: Απενεργοποιεί την ετικέτα <strong>Really Simple Discovery (RSD)&lt;link&gt; tag</strong> στο &lt;head&gt;. Δεν είναι απαραίτητη εάν ο ιστότοπός σας δεν χρησιμοποιεί pingback ή απομακρυσμένο (XML-RPC) client για τη διαχείριση άρθρων.

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
el_GR: Απενεργοποιεί την ετικέτα <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong>  στο &lt;head&gt. Η εφαρμογή WLW καταργήθηκε το 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
el_GR: Απενεργοποιεί την <strong>ετικέτα generator  &lt;meta&gt; tag</strong> στο &lt;head&gt;, η οποία αποκαλύπτει τον αριθμό έκδοσης του WordPress. Παλαιότερες εκδόσεις ενδέχεται να περιέχουν μη διορθωμένα κενά ασφαλείας.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>.
el_GR: Απενεργοποίηση του <strong>επεξεργαστή προσθέτων και θεμάτων</strong>.

en: Disable the <strong>plugin and theme editor</strong>. <span class="warning-text">Note that wp-config.php in this site is not writeable and <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> constant is already defined there. You either need to make it writeable to make this setting functional, or, you need to manually change the value of <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> there.</span>
el_GR: Απενεργοποιήστε τον <strong>επεξεργαστή πρόσθετων και θεμάτων</strong>. <span class="warning-text">Σημείωση: Το αρχείο wp-config.php σε αυτόν τον ιστότοπο δεν είναι επεξεργάσιμο και η σταθερά <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code> έχει ήδη οριστεί εκεί. Θα χρειαστεί είτε να κάνετε το αρχείο επεξεργάσιμο για να λειτουργήσει αυτή η ρύθμιση, είτε να αλλάξετε χειροκίνητα την τιμή της <code>DISALLOW_FILE_EDIT</code>.</span>

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
el_GR: Απενεργοποιήστε το πρόγραμμα επεξεργασίας μπλοκ Gutenberg για ορισμένους ή όλους τους ισχύοντες τύπους αναρτήσεων.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
el_GR: Απενεργοποιεί την προεπιλεγμένη ετικέτα <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt;</strong> στο &lt;head&gt;. Αγνοείται από τις μηχανές αναζήτησης και έχει ελάχιστη πρακτική χρησιμότητα. Συνήθως προτιμάται ειδικό πρόσθετο ή υπηρεσία shortlink που επιτρέπει ευανάγνωστα ονόματα και παρακολούθηση των κλικ κατά την κοινοποίηση στα κοινωνικά δίκτυα.

en: Dismiss
el_GR: Αγνόηση

en: Display Active Plugins First
el_GR: Εμφάνιση των Ενεργών Προσθέτων Πρώτα

en: Display System Summary
el_GR: Εμφάνιση σύνοψης συστήματος

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
el_GR: Εμφανίστε ένα πλαίσιο που δείχνει και συνδέεται με όλα τα διαθέσιμα μεγέθη κατά την προβολή μιας εικόνας στη βιβλιοθήκη πολυμέσων. Ιδιαίτερα χρήσιμο για τη γρήγορη λήψη της διεύθυνσης URL ενός συγκεκριμένου μεγέθους εικόνας.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
el_GR: Εμφάνιση των ενεργών / ενεργοποιημένων προσθέτων στην κορυφή της λίστας εγκατεστημένων προσθέτων. Χρήσιμο όταν ο ιστότοπος διαθέτει πολλά απενεργοποιημένα πρόσθετα για δοκιμές ή ανάπτυξη.

en: Display the registration date and time in the users list table.
el_GR: Εμφανίστε την ημερομηνία και την ώρα εγγραφής στον πίνακα λίστας χρηστών.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
el_GR: Κάντε περισσότερα με το <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Συμφωνία εφ' όρου ζωής (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">διαθέσιμη</a>.

en: Do not remove backslashes from the code output on the frontend
el_GR: Μην αφαιρείτε τις ανάποδες κάθετες (backslashes) από την έξοδο κώδικα στο frontend.

en: Drag and drop menu items to the desired position. Optionally change 3rd party plugin/theme's menu item titles or hide some items until toggled by clicking "Show All" at the bottom of the admin menu.
el_GR: Σύρετε και αποθέστε στοιχεία μενού στη θέση που επιθυμείτε. Προαιρετικά, μπορείτε να αλλάξετε τους τίτλους στοιχείων μενού από πρόσθετα/θέματα τρίτων ή να αποκρύψετε κάποια στοιχεία μέχρι να ενεργοποιηθούν κάνοντας κλικ στο «Εμφάνιση όλων» στο κάτω μέρος του μενού διαχείρισης.

en: Duplicate
el_GR: Κλωνοποίηση

en: Duplicate %s
el_GR: Κλωνοποίηση %s

en: Duplicate this as draft
el_GR: Κλωνοποίησε αυτό ως πρόχειρο

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
el_GR: Εύκολη επεξεργασία και επικύρωση του περιεχομένου των αρχείων <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> και <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a>.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
el_GR: Εύκολη επεξεργασία και επικύρωση του περιεχομένου του αρχείου <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a>.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
el_GR: Ενεργοποιήστε εύκολα βελτιώσεις και λειτουργίες που συνήθως απαιτούν πολλά πρόσθετα.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
el_GR: Εύκολη εισαγωγή ετικετών &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; και &lt;style&gt;, καθώς και κώδικα Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion, Optimize, Facebook, TikTok και Twitter pixels κ.λπ.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
el_GR: Αντικαταστήστε εύκολα οποιοδήποτε αρχείο πολυμέσων με νέο, διατηρώντας το υπάρχον ID, την ημερομηνία δημοσίευσης και το όνομα αρχείου. Έτσι, οι υπάρχοντες σύνδεσμοι δεν θα σπάσουν.

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: Edit screen
el_GR: Οθόνη Επεξεργασίας

en: Email
el_GR: Ηλ. ταχυδρομείο (Email)

en: Email Address Obfuscator
el_GR: Απόκρυψη Διευθύνσεων Email

en: Email Delivery
el_GR: Παράδοση Email

en: Email address only
el_GR: Μόνο διεύθυνση email

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
el_GR: Ενεργοποιήστε την εκχώρηση πολλαπλών ρόλων κατά τη δημιουργία και την επεξεργασία λογαριασμού χρήστη. Αυτό ίσως είναι χρήσιμο για την εργασία με ρόλους που δεν ορίζονται στον πυρήνα του WordPress, π.χ. από πρόσθετα ηλεκτρονικού εμπορίου ή LMS.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
el_GR: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένης ταξινόμησης για ιεραρχικούς τύπους περιεχομένου ή για όσους υποστηρίζουν «χαρακτηριστικά σελίδας». Ένα νέο υπομενού «Ταξινόμηση» θα εμφανιστεί για τους ενεργοποιημένους τύπους περιεχομένου. Η σελίδα «Όλα (Άρθρα)» στο wp-admin θα χρησιμοποιεί αυτόματα την προσαρμοσμένη σειρά.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
el_GR: Ενεργοποιήστε τη λειτουργία εντοπισμού σφαλμάτων και εξάγετε τις πληροφορίες εντοπισμού σφαλμάτων στο αρχείο WordPress debug.log.

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
el_GR: Ενεργοποίηση λειτουργιών σύνδεσης, αποσύνδεσης και δυναμικού στοιχείου μενού σύνδεσης/αποσύνδεσης για προσθήκη σε οποιοδήποτε μενού.

en: Enable one-click duplication of pages, posts and custom posts. The corresponding taxonomy terms and post meta will also be duplicated.
el_GR: Ενεργοποίηση αντιγραφής σε ένα κλικ για σελίδες, άρθρα και προσαρμοσμένους τύπους άρθρων. Οι αντίστοιχοι όροι ταξινομίας και τα μεταδεδομένα θα αντιγράφονται επίσης.

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
el_GR: Ενεργοποιήστε σελίδες, άρθρα και/ή προσαρμοσμένους τύπους περιεχομένου ώστε να έχουν μόνιμους συνδέσμους (permalinks) που οδηγούν σε εξωτερικά URL. Θα προστεθεί επίσης το rel="noopener noreferrer nofollow" για βελτιωμένη ασφάλεια και SEO. Συμβατό με συνδέσμους που προστίθενται μέσω του προσθέτου <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">“Page Links To”</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
el_GR: Ενεργοποίηση φόρτωσης <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> αρχείων στα Πολυμέσα. Μπορείτε να μετατρέψετε τα υπάρχοντα αρχεία PNG, JPG και GIF χρησιμοποιώντας ένα εργαλείο όπως το <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enhance List Tables
el_GR: Βελτίωση Πινάκων Λίστας

en: Enhancements
el_GR: Βελτιώσεις

en: Enter one path per line
el_GR: Εισαγάγετε μία διαδρομή ανά γραμμή

en: Error:
el_GR: Σφάλμα:

en: Excerpt
el_GR: Απόσπασμα

en: Expand
el_GR: Επέκταση

en: External Permalinks
el_GR: Εξωτερικοί Μόνιμοι Σύνδεσμοι

en: Failed Login Attempts Log
el_GR: Καταγραφή Αποτυχημένων Προσπαθειών Σύνδεσης

en: Failed login attempts:
el_GR: Αποτυχημένες προσπάθειες σύνδεσης:

en: Featured Image
el_GR: Χαρακτηριστική Εικόνα

en: Feedback
el_GR: Σχόλια / Ανατροφοδότηση

en: File Size
el_GR: Μέγεθος Αρχείου

en: Find Out More
el_GR: Μάθετε περισσότερα

en: First
el_GR: Πρώτη

en: For example, if your site is behind a trusted proxy, it's a good idea to use the <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code> header. Leave empty to use the default detection method.
el_GR: Για παράδειγμα, εάν ο ιστότοπός σας βρίσκεται πίσω από έναν αξιόπιστο διακομιστή μεσολάβησης, είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσετε την κεφαλίδα <code>HTTP_X_FORWARDED_FOR</code>. Αφήστε το κενό για να χρησιμοποιήσετε την προεπιλεγμένη μέθοδο ανίχνευσης.

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
el_GR: Εξαναγκασμός όλων των συνδέσμων προς εξωτερικούς ιστότοπους στο <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">περιεχόμενο</a> των άρθρων να ανοίγουν σε νέα καρτέλα μέσω του attribute target="_blank". Θα προστεθεί επίσης το rel="noopener noreferrer nofollow" για βελτιωμένη ασφάλεια και SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
el_GR: Επιβολή χρήσης του ονόματος αποστολέα/email που ορίστηκε παραπάνω. Θα αντικαταστήσει τις ρυθμίσεις άλλων προσθέτων.

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
el_GR: Πλήρης υποστήριξη AVIF απαιτεί ο διακομιστής/φιλοξενία σας να διαθέτει την επέκταση <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> με υποστήριξη AVIF στο PHP 8.1 ή νεότερη, ή το <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> ή νεότερο εγκατεστημένο. Χωρίς αυτά, μπορείτε ακόμα να ανεβάσετε αρχεία AVIF, αλλά χωρίς αυτόματη δημιουργία μικρότερων εικόνων προεπισκόπησης. Οι περισσότεροι<a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank"> σύγχρονοι browsers για υπολογιστές και κινητές συσκευές</a> υποστηρίζουν την εμφάνιση αρχείων AVIF.

en: Get ASE Pro
el_GR: Αποκτήστε το ASE Pro

en: Get It Now
el_GR: Αποκτήστε το τώρα

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
el_GR: Δώστε στο μενού διαχείρισης περισσότερο χώρο για καλύτερη προβολή ευρύτερων στοιχείων.

en: Heading
el_GR: Κεφαλίδα

en: Heartbeat Control
el_GR: Έλεγχος Heartbeat

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
el_GR: Βοηθήστε άλλους να ανακαλύψουν το ASE και ίσως το <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">μεταφράσουν</a> στη γλώσσα σας.

en: Hide Admin Bar
el_GR: Απόκρυψη Μπάρας Διαχείρισης

en: Hide Admin Notices
el_GR: Απόκρυψη Ειδοποιήσεων Διαχείρισης

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
el_GR: Απόκρυψη της μπάρας διαχείρισης στο frontend για όλους ή ορισμένους ρόλους χρηστών.

en: Hide until toggled
el_GR: Απόκρυψη μέχρι να ενεργοποιηθεί

en: I've reviewed
el_GR: Έχω αξιολογήσει

en: I've shared
el_GR: Έχω μοιραστεί

en: IP Address<br />Last Username
el_GR: Διεύθυνση IP<br />Τελευταίο Όνομα Χρήστη

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
el_GR: Εάν ενεργοποιηθεί, η παρακάτω υπηρεσία/λογαριασμός SMTP θα χρησιμοποιηθεί για την αποστολή των email σας.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
el_GR: Εάν οριστεί, το παρακάτω όνομα/email αποστολέα αντικαθιστά τις προεπιλογές του WordPress, αλλά μπορεί να παρακαμφθεί από άλλα πρόσθετα που επιτρέπουν προσαρμοσμένο όνομα/email αποστολέα (π.χ. πρόσθετα φορμών).

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
el_GR: Εάν κάτι πάει στραβά</strong> και πρέπει να ανακτήσετε την πρόσβαση στον λογαριασμό σας ως διαχειριστής, επισκεφτείτε την ακόλουθη διεύθυνση URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Εάν χρησιμοποιήστε το <strong>Τείχος προστασίας Ninja</strong>, καταργήστε την επιλογή "Αποκλεισμός προσπαθειών απόκτησης δικαιωμάτων διαχειριστή" στις ρυθμίσεις Πολιτικών τείχους προστασίας πριν προσπαθήσετε να προβάλετε ως ρόλο χρήστη μη διαχειριστή για να <strong>αποτρέψετε τον αποκλεισμό</strong> του λογαριασμού διαχειριστή σας.

en: Image Sizes Panel
el_GR: Πίνακας μεγεθών εικόνας

en: Image Upload Control
el_GR: Έλεγχος Μεταφόρτωσης Εικόνων

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
el_GR: Βελτίωση της χρηστικότητας των σελίδων λίστας για διάφορους τύπους περιεχομένου και ταξινομήσεις, πολυμέσα, σχόλια και χρήστες, μέσω προσθήκης ή αφαίρεσης στηλών και στοιχείων.

en: In any case, please also <strong>create at least one backup admin user</strong> as a last resort should your primary admin user fails to properly login as admin. With this second admin user, you can also restore the admin role for your primary admin user.
el_GR: Σε κάθε περίπτωση, <strong>δημιουργήστε τουλάχιστον έναν εφεδρικό διαχειριστή</strong> ως έσχατη λύση σε περίπτωση που ο κύριος διαχειριστής σας δεν μπορεί να συνδεθεί σωστά. Με αυτόν τον δεύτερο διαχειριστή μπορείτε επίσης να επαναφέρετε τον ρόλο διαχειριστή για τον κύριο λογαριασμό σας.

en: Incorrect password.
el_GR: Εσφαλμένος κωδικός πρόσβασης.

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
el_GR: Εισαγωγή κώδικα στο &lt;head&gt;, &lt;body&gt; και &lt;footer&gt;

en: Invalid username/email or incorrect password.
el_GR: Μη έγκυρο όνομα χρήστη/email ή λάθος κωδικός πρόσβασης.

en: Keep as is
el_GR: Διατήρηση ως έχει

en: Last
el_GR: Τελευταία

en: Last Attempt On
el_GR: Τελευταία Προσπάθεια Στις

en: Last Login
el_GR: Τελευταία Είσοδος

en: Last Login Column
el_GR: Στήλη Τελευταίας Σύνδεσης

en: Last Modified
el_GR: Τελευταία Τροποποίηση

en: Left Side
el_GR: Αριστερή Πλευρά

en: Lifetime Deal (LTD) is available for the Pro version of ASE.
el_GR: Η Προσφορά Διά Βίου (LTD) είναι διαθέσιμη για την επαγγελματική έκδοση του ASE.

en: Limit Login Attempts
el_GR: Περιορισμός Προσπαθειών Σύνδεσης

en: Limit to
el_GR: Περιορισμός σε

en: Lines
el_GR: Γραμμές

en: List view
el_GR: Προβολή Λίστας

en: Log In
el_GR: Σύνδεση

en: Log In / Log Out
el_GR: Είσοδος | Αποσύνδεση

en: Log In/Out Menu
el_GR: Μενού Σύνδεσης/Αποσύνδεσης

en: Log In/Out | Register
el_GR: Είσοδος/Έξοδος | Εγγραφή

en: Log Out
el_GR: Αποσύνδεση

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
el_GR: Καταγραφή της τελευταίας σύνδεσης των χρηστών στον ιστότοπο και εμφάνιση ημερομηνίας και ώρας στον πίνακα λίστας χρηστών.

en: Login ID Type
el_GR: Τύπος Ταυτότητας Σύνδεσης

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
el_GR: Φαίνεται ότι ορισμένες από αυτές τις δωρεάν βελτιώσεις ήταν χρήσιμες για τον ιστότοπό σας;

en: Maintenance Mode
el_GR: Λειτουργία συντήρησης

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
el_GR: Η λειτουργία συντήρησης είναι ενεργοποιημένη αυτήν τη στιγμή για αυτόν τον ιστότοπο.

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
el_GR: Διαχείριση των ads.txt και app-ads.txt

en: Manage robots.txt
el_GR: Διαχείριση του robots.txt

en: Max height:
el_GR: Μέγιστο ύψος:

en: Max width:
el_GR: Μέγιστο πλάτος:

en: Media Library Infinite Scrolling
el_GR: Απεριόριστη Κύλιση Βιβλιοθήκης Πολυμέσων

en: Media Replacement
el_GR: Αντικατάσταση Πολυμέσων

en: Modify
el_GR: Τροποποίηση

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
el_GR: Τροποποιήστε το διάστημα του WordPress Heartbeat API ή απενεργοποιήστε το στις σελίδες διαχείρισης, στις οθόνες δημιουργίας/επεξεργασίας άρθρων ή/και στο frontend. Αυτή η ρύθμιση βοηθά στη μείωση του φόρτου CPU στον διακομιστή.

en: Multiple User Roles
el_GR: Πολλαπλοί ρόλοι χρηστών

en: Never
el_GR: Ποτέ

en: New login URL:
el_GR: Νέο URL Σύνδεσης:

en: Next
el_GR: Επόμενη

en: No %s found
el_GR: Δεν βρέθηκε κανένα %s

en: No %s found in Trash
el_GR: Δεν βρέθηκε κανένα %s στα Διαγραμμένα

en: No data available in table
el_GR: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα στον πίνακα

en: No matching records found
el_GR: Δεν βρέθηκαν αντίστοιχες εγγραφές

en: None
el_GR: Κανένα

en: Not available
el_GR: Μη διαθέσιμο

en: Notices
el_GR: Ειδοποιήσεις

en: Obfuscate Author Slugs
el_GR: Απόκρυψη Slugs Συγγραφέων

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
el_GR: Απόκρυψη διεύθυνσης email ώστε να αποτρέπεται η συλλογή της από spam bots, διατηρώντας την όμως αναγνώσιμη για τους επισκέπτες.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
el_GR: Απόκρυψη δημόσιων URL σελίδων συγγραφέων που εμφανίζουν τα ονόματα χρηστών / slugs, π.χ. <em>sitename.com/author/username1/</em> σε <em>sitename.com/author/a65bb8ytu9p34by/</em>, και επιστροφή σφάλματος 404 για τα αρχικά URL. Εφαρμόζεται επίσης στο endpoint /wp-json/wp/v2/users/ του REST API.

en: On admin pages
el_GR: Στις σελίδες διαχείρισης

en: On post creation and edit screens
el_GR: Στις οθόνες δημιουργίας και επεξεργασίας άρθρων

en: On the frontend
el_GR: Στο frontend

en: Once enabled, you can find the <a href="%s">Admin Menu</a> item under the Settings menu.
el_GR: Αφού ενεργοποιηθεί, μπορείτε να βρείτε το στοιχείο <a href="%s">Μενού Διαχείρισης</a> κάτω από το μενού Ρυθμίσεις.

en: Only the latest 1,000 entries are kept in the database.
el_GR: Μόνο οι πιο πρόσφατες 1.000 καταχωρήσεις διατηρούνται στη βάση δεδομένων.

en: Oops, something went wrong</span>.<br />Please double check your settings and the destination email address.
el_GR: Ωχ, κάτι πήγε στραβά</span>.<br />Ελέγξτε ξανά τις ρυθμίσεις σας και τη διεύθυνση email προορισμού.

en: Open All External Links in New Tab
el_GR: Άνοιγμα Όλων των Εξωτερικών Συνδέσμων σε Νέα Καρτέλα

en: Optimizations
el_GR: Βελτιστοποιήσεις

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
el_GR: Εναλλακτικά, συμβάλετε στη βελτίωση του ASE <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">παρέχοντας σχόλια</a>.

en: Order
el_GR: Σειρά

en: Password
el_GR: Συνθηματικό

en: Password Protection
el_GR: Προστασία με κωδικό πρόσβασης

en: Password can not be empty.
el_GR: Ο κωδικός πρόσβασης δεν μπορεί να είναι κενός.

en: Password protection is currently enabled for this site.
el_GR: Προς το παρόν, η προστασία με κωδικό πρόσβασης είναι ενεργοποιημένη για αυτόν τον ιστότοπο.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
el_GR: Προστατέψτε με κωδικό πρόσβασης ολόκληρο τον ιστότοπο για να αποκρύψετε το περιεχόμενο από τη δημόσια προβολή και τα ρομπότ / προγράμματα ανίχνευσης μηχανών αναζήτησης. Οι συνδεδεμένοι διαχειριστές εξακολουθούν να έχουν πρόσβαση στον ιστότοπο ως συνήθως.

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
el_GR: Εκτελέστε 301 (μόνιμη) ανακατεύθυνση στην αρχική σελίδα για όλες τις 404 (δεν βρέθηκαν) σελίδες.

en: Perform Replacement
el_GR: Εκτελέστε Αντικατάσταση

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
el_GR: Διαγράψτε την προσωρινή μνήμη</strong>αφού ενεργοποιήσετε ή απενεργοποιήσετε τη λειτουργία συντήρησης. Αυτό διασφαλίζει ότι οι επισκέπτες του ιστότοπου βλέπουν είτε τη σελίδα συντήρησης είτε το πραγματικό περιεχόμενο κάθε σελίδας.

en: Please consider supporting ASE.
el_GR: Σκεφτείτε να στηρίξετε το ASE.

en: Posts
el_GR: Άρθρα

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
el_GR: Αποτρέψτε την υπερφόρτωση της βάσης δεδομένων περιορίζοντας τον αριθμό των αναθεωρήσεων που διατηρούνται για έναν ή περισσότερους τύπους περιεχομένου που υποστηρίζουν αναθεωρήσεις.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
el_GR: Αποτρέψτε επιθέσεις brute force περιορίζοντας τον αριθμό αποτυχημένων προσπαθειών σύνδεσης ανά διεύθυνση IP.

en: Prevent embedding of non-<a href="%s" target="_blank">whitelisted</a> sites in your site.
el_GR: Αποτρέπει την ενσωμάτωση ιστότοπων που δεν βρίσκονται στη <a href="%s" target="_blank">λίστα επιτρεπόμενων</a> στον ιστότοπό σας.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
el_GR: Αποτρέπει τη φόρτωση μικρότερων στοιχείων, καθιστώντας τον ιστότοπο πιο ασφαλή, ελαφρώς ταχύτερο και πιο βελτιστοποιημένο για ανίχνευση από τις μηχανές αναζήτησης.

en: Prevent your site content from being embedded on other sites.
el_GR: Αποτρέπει το περιεχόμενο του ιστότοπού σας από το να ενσωματώνεται σε άλλους ιστότοπους.

en: Previous
el_GR: Προηγούμενη

en: Product Image
el_GR: Εικόνα Προϊόντος

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
el_GR: Προστατέψτε τον ιστότοπό σας από επιθέσεις brute force, DOS και DDOS μέσω του <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Επίσης απενεργοποιεί τα trackbacks και pingbacks.

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
el_GR: Επανενεργοποίηση της απεριόριστης κύλισης στην προβολή πλέγματος της βιβλιοθήκης πολυμέσων. Χρήσιμο για μεγάλες βιβλιοθήκες.

en: Redirect 404 to Homepage
el_GR: Ανακατεύθυνση 404 στην αρχική σελίδα

en: Redirect After Login
el_GR: Ανακατεύθυνση Μετά τη Σύνδεση

en: Redirect After Logout
el_GR: Ανακατεύθυνση Μετά την Αποσύνδεση

en: Redirect to:
el_GR: Ανακατεύθυνση προς:

en: Registered
el_GR: Εγγεγραμμένος

en: Registration Date Column
el_GR: Στήλη Ημερομηνίας Εγγραφής

en: Remove 'Howdy'
el_GR: Αφαίρεση του «Γεια σου»

en: Remove WordPress logo/menu
el_GR: Αφαίρεση λογοτύπου / μενού WordPress

en: Remove comments column
el_GR: Αφαίρεση στήλης σχολίων

en: Remove comments counter/link
el_GR: Αφαίρεση μετρητή/συνδέσμου σχολίων

en: Remove customize menu
el_GR: Αφαίρεση μενού «Προσαρμογή»

en: Remove date column
el_GR: Αφαίρεση στήλης ημερομηνίας

en: Remove home icon and site name
el_GR: Καταργήστε το εικονίδιο αρχικής σελίδας και το όνομα τοποθεσίας

en: Remove new content menu
el_GR: Αφαίρεση μενού «Νέου Περιεχομένου»

en: Remove tags column (for posts)
el_GR: Αφαίρεση στήλης ετικετών (για άρθρα)

en: Remove the Help tab and drawer
el_GR: Αφαίρεση της καρτέλας «Βοήθεια» και του σχετικού πίνακα

en: Remove updates counter/link
el_GR: Αφαίρεση μετρητή/συνδέσμου ενημερώσεων

en: Remove various elements from the admin bar.
el_GR: Αφαίρεση διαφόρων στοιχείων από τη μπάρα διαχείρισης.

en: Removes support for the embed block.
el_GR: Καταργεί την υποστήριξη για το μπλοκ ενσωμάτωσης (embed).

en: Replace Media
el_GR: Αντικατάσταση πολυμέσων

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
el_GR: Αλλάξτε το μέγεθος νέων, μεγάλων εικόνων σε μικρότερες διαστάσεις και διαγράψτε τα αρχικά αρχεία. Οι εικόνες BMP και τα μη διαφανή PNG θα μετατραπούν σε JPG και θα αλλάξουν μέγεθος.

en: Restrict login ID to username or email address only.
el_GR: Περιορισμός της ταυτότητας σύνδεσης μόνο σε όνομα χρήστη ή διεύθυνση email.

en: Return 404 (Not Found) error when trying to load author archives. Remove or disable links to author archives. Remove authors archives from the sitemap.
el_GR: Εμφανίζει σφάλμα 404 (Δεν βρέθηκε) κατά τη φόρτωση αρχείων συγγραφέων. Καταργεί ή απενεργοποιεί τους συνδέσμους προς τα αρχεία συγγραφέων και τα αφαιρεί από τον χάρτη ιστοτόπου.

en: Review
el_GR: Αξιολόγηση

en: Revisions Control
el_GR: Έλεγχος Αναθεωρήσεων

en: Right Side
el_GR: Δεξιά Πλευρά

en: SE Visibility: OFF
el_GR: Ορατότητα Μηχανών Αναζήτησης: Απενεργοποιημένη

en: SVG Upload
el_GR: Μεταφόρτωση SVG

en: Save Changes
el_GR: Αποθήκευση Αλλαγών

en: Search %s
el_GR: Αναζήτηση %s

en: Search Engines Visibility Status
el_GR: Κατάσταση ορατότητας μηχανών αναζήτησης

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
el_GR: Οι μηχανές αναζήτησης αποθαρρύνονται από την ευρετηρίαση αυτού του ιστότοπου. Κάντε κλικ για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις.

en: Search results:
el_GR: Αποτελέσματα αναζήτησης:

en: Search...
el_GR: Αναζήτηση…

en: Search:
el_GR: Αναζήτηση:

en: Security
el_GR: Ασφάλεια

en: Select New Media File
el_GR: Επιλέξτε νέο αρχείο πολυμέσων

en: Select an Image
el_GR: Επιλέξτε μια εικόνα

en: Send Now
el_GR: Αποστολή τώρα

en: Sending test email...
el_GR: Αποστολή δοκιμαστικού email...

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
el_GR: Ορισμός προσαρμοσμένου URL ανακατεύθυνσης για όλους ή ορισμένους ρόλους χρηστών μετά τη σύνδεση.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
el_GR: Ορισμός προσαρμοσμένου URL ανακατεύθυνσης για όλους ή ορισμένους ρόλους χρηστών μετά την αποσύνδεση.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
el_GR: Ορίστε προσαρμοσμένο όνομα και email αποστολέα. Προαιρετικά, χρησιμοποιήστε εξωτερική υπηρεσία SMTP για να διασφαλίσετε ότι τα ενημερωτικά και συναλλακτικά email του ιστότοπού σας παραδίδονται σωστά στα εισερχόμενα.

en: Set interval to once every
el_GR: Ορισμός διαστήματος σε κάθε

en: Set the password:
el_GR: Ορίστε το συνθηματικό:

en: Set width to
el_GR: Ορισμός πλάτους σε

en: Share about ASE on:
el_GR: Κοινοποιήστε το ASE στο:

en: Show All
el_GR: Εμφάνιση Όλων

en: Show Custom Taxonomy Filters
el_GR: Εμφάνιση φίλτρων για τις προσαρμοσμένες ταξινομήσεις

en: Show ID column
el_GR: Εμφάνιση στήλης ID

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
el_GR: Εμφάνιση του ID στις σειρές ενεργειών μαζί με συνδέσμους για Επεξεργασία, Προβολή κ.λπ.

en: Show Less
el_GR: Εμφάνισε Λιγότερα

en: Show _MENU_ entries
el_GR: Εμφάνιση καταχωρήσεων _MENU_

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
el_GR: Εμφανίστε μια προσαρμόσιμη σελίδα συντήρησης στο frontend ενώ εκτελείτε μια σύντομη συντήρηση στον ιστότοπό σας. Οι συνδεδεμένοι διαχειριστές μπορούν να δουν τον ιστότοπο ως συνήθως.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
el_GR: Εμφάνιση πρόσθετων φίλτρων σε πίνακες λιστών για ιεραρχικές, προσαρμοσμένες ταξινομίες.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
el_GR: Εμφάνιση της κατάστασης της γραμμής διαχειριστή όταν οι μηχανές αναζήτησης έχουν ρυθμιστεί να αποθαρρύνονται από την ευρετηρίαση του ιστότοπου. Αυτό ρυθμίζεται μέσω ενός πλαισίου ελέγχου "Ορατότητα μηχανής αναζήτησης" στις Ρυθμίσεις >> Ανάγνωση.

en: Show excerpt column
el_GR: Εμφάνιση στήλης αποσπάσματος

en: Show featured image column
el_GR: Εμφάνιση στήλης επιλεγμένης εικόνας

en: Show file size column in media library
el_GR: Εμφάνιση στήλης μεγέθους αρχείου στη βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: Show last modified column
el_GR: Εμφάνιση της τελευταίας τροποποιημένης στήλης

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
el_GR: Εμφάνιση γρήγορης σύνοψης του συστήματος στο οποίο εκτελείται ο ιστότοπος στους διαχειριστές, στο γραφικό στοιχείο του πίνακα ελέγχου "Με μια ματιά". Αυτό περιλαμβάνει το λογισμικό διακομιστή web, την έκδοση PHP, το λογισμικό βάσης δεδομένων και τη διεύθυνση IP του διακομιστή.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
el_GR: Εμφάνιση 0 έως 0 από 0 καταχωρήσεις

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
el_GR: Εμφάνιση _START_ έως _END_ από _TOTAL_ καταχωρήσεις

en: Site Identity on Login Page
el_GR: Ταυτότητα Ιστοσελίδας στη Σελίδα Σύνδεσης

en: Stripes
el_GR: Ρίγες

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
el_GR: Το δοκιμαστικό email υποβλήθηκε σε επεξεργασία με επιτυχία</span>.<br />Ελέγξτε τα εισερχόμενα του email προορισμού για να επαληθεύσετε την επιτυχή παράδοση.

en: The REST API has been restricted to authenticated users.
el_GR: Το REST API έχει περιοριστεί μόνο σε πιστοποιημένους χρήστες.

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
el_GR: Το τρέχον αρχείο θα αντικατασταθεί με το μεταφορτωμένο / επιλεγμένο αρχείο (του ίδιου τύπου) διατηρώντας ταυτόχρονα το τρέχον αναγνωριστικό, την ημερομηνία δημοσίευσης και το όνομα αρχείου. Έτσι, κανένας υπάρχων σύνδεσμος δεν θα σπάσει.

en: The settings above will override the 'Toolbar' settings in the user profile edit screen.
el_GR: Οι παραπάνω ρυθμίσεις θα αντικαταστήσουν τις ρυθμίσεις της «Γραμμής εργαλείων» στην οθόνη επεξεργασίας προφίλ χρήστη.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
el_GR: Αυτός ο ιστότοπος υφίσταται συντήρηση για μεγάλο χρονικό διάστημα σήμερα. Ευχαριστούμε για την υπομονή σας.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
el_GR: Για να εξαιρέσετε μια εικόνα από μετατροπή και αλλαγή μεγέθους, προσθέστε το επίθημα ‘-nr’ στο όνομα του αρχείου, π.χ. bird-photo-4k-nr.jpg

en: Translate
el_GR: Μετάφραση

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
el_GR: Ενεργοποίηση δημοσίευσης προγραμματισμένων άρθρων όλων των τύπων που έχουν επισημανθεί ως “missed schedule”, κάθε φορά που επισκέπτεται κάποιος τον ιστότοπο.

en: Use Selected Image
el_GR: Χρησιμοποιήστε την επιλεγμένη εικόνα

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
el_GR: Χρησιμοποιήστε ένα shortcode όπως τα παρακάτω παραδείγματα για να εμφανίσετε μια διεύθυνση email στο frontend του ιστότοπού σας:
    <ul><li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> για να εμφανίσετε το email σε ξεχωριστή γραμμή</li><li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> για να εμφανίσετε το email εντός κειμένου</li></ul>

en: Use the site icon and URL to replace the default WordPress logo with link to wordpress.org on the login page. Go to <a href="%1$s">General Settings</a> or the <a href="%2$s">Customizer</a> to set or change your site icon.
el_GR: Χρησιμοποιήστε το εικονίδιο του ιστότοπου και τη διεύθυνση URL για να αντικαταστήσετε το προεπιλεγμένο λογότυπο του WordPress με σύνδεσμο προς το wordpress.org στη σελίδα σύνδεσης. Πηγαίνετε στις <a href="%1$s">Γενικές Ρυθμίσεις</a> ή στην <a href="%2$s">Προσαρμογή</a> για να ορίσετε ή να αλλάξετε το εικονίδιο του ιστότοπού σας.

en: Username
el_GR: Όνομα χρήστη

en: Username only
el_GR: Μόνο όνομα χρήστη

en: Utilities
el_GR: Βοηθητικά προγράμματα

en: Validate with:
el_GR: Επικύρωση με:

en: Various Admin UI Enhancements
el_GR: Διάφορες βελτιώσεις της διεπαφής χρήστη για τον διαχειριστή

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
el_GR: Διάφορες, μικρότερες βελτιώσεις για διαφορετικά μέρη της διεπαφής διαχειριστή.

en: View
el_GR: Προβολή

en: View Admin as Role
el_GR: Προβολή Διαχειριστή ως ρόλου

en: View Content
el_GR: Προβολή Περιεχομένου

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
el_GR: Προβάλετε τις σελίδες διαχειριστή και τον ιστότοπο (που είναι συνδεδεμένος) ως ένας από τους ρόλους χρηστών που δεν είναι διαχειριστές.

en: We'll be back soon.
el_GR: Θα επιστρέψουμε σύντομα.

en: Welcome to WordPress
el_GR: Καλώς ήρθατε στο WordPress

en: Wider Admin Menu
el_GR: Ευρύτερο Μενού Διαχείρισης

en: Write a quick, 5-star review for ASE
el_GR: Γράψτε μια γρήγορη κριτική 5 αστέρων για το ASE

en: e.g. backend
el_GR: π.χ. πίνακας διαχείρισης

en: e.g. dashboard
el_GR: π.χ. πίνακας ελέγχου

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
el_GR: επιτρεπόμενες αποτυχημένες προσπάθειες σύνδεσης πριν την προσωρινή φραγή 15 λεπτών

en: for:
el_GR: για:

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
el_GR: Το μπλοκάρισμα(τα) θα αποτρέπει περαιτέρω προσπάθειες σύνδεσης για 24 ώρες

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
el_GR: pixels <span class="faded">(Προεπιλογή: 1920 pixels)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
el_GR: pixels. <span class="faded">(Προεπιλογή: 1920 pixels)</span>

en: revisions for:
el_GR: αναθεωρήσεις για:

en: with AVIF support
el_GR: με υποστήριξη AVIF

en: without AVIF support
el_GR: χωρίς υποστήριξη AVIF
